Втілення грузинської мрії в Україні, Одеса – друге Батумі, успіх реформ та викорінення корупції – з такими сподіваннями зустрічали Міхеїла Саакашвілі.
Читайте також: Не громадянин: чому Порошенко відібрав громадянство у Саакашвілі?
Формально позбавлення одеського екс-губернатора громадянства юридично вмотивоване. Як з'ясувалося, при отриманні українського паспорту Саакашвілі не вказав, що перебуває під слідством у Грузії. При цьому Україна нібито не може позбавити громадянства людину, в якої немає громадянства іншої держави, бо ратифікувала відповідну конвенцію.
Однак, між рядків залишився нюанс. Держава таки може зробити свого громадянина апатридом, тобто особою без громадянства, у єдиному випадку – якщо з'ясується, що ця особа набула його, подавши неправдиві відомості. Цей козир в рукаві Банкова тримала доти, доки Саакшвілі був вигідною для неї персоною, запевняють соратники екс-президента.
Порошенку він був вигідний, як просто консультант, радник, просто губернатор. Дивіться я такий крутий, що у мене Саакашвілі працює губернатором,
– вважає екс-нардеп фракції БПП Єгор Фірсов.
І ось воно. Нова людина. Успішний керівник очолює Одещину. Те що всі чекали, замість слів - прийшло діло.
"Був дуже вдалий експеремент з митницею. Це була сенсація. Митники припинили взагалі щось брати. Дорога Одеса – Рені, про яку ніхто ніколи не говорив, вона зараз майже зроблена", – сказав голова центру Кахи Бендукідзе Володимир Федорин.
Читайте також: Соратник Саакашвілі заявив, що його можуть не впустити в Україну
Та, попри все зроблене та сказане, Саакашвілі не встиг увійти в історію ефективним губернатором. Принаймні про це свідчить дослідження, яке проводив Комітет виборців України у 2016 році.
Одеська область, а саме Одеська ОДА була у рейтингу, отримала 18 місце. Ми бачимо середній показник ефективності роботи у Одеській області,
– зауважив гендиректор КВУ Олексій Кошель.
Врешті Одеси для колишнього президента Грузії стало замало, і він пішов антикорупційним наступом на всю країну і створив власний політичний проект "Рух нових сил". Тоді на його адресу посипались дорікання у популізмі.
Створив там рух проти корупції, з яким їздив по іншим регіонам України. Він мав займатися іншими справами у самій Одесі, а не їздити з речівками по Україні, – впевнений професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.
Читайте також: Порошенко vs Саакашвілі: про громадянство, комунікацію та кротів-апатридів
Попри це, новостворена партія Саакашвілі почала набирати обороти. Її підтримав ряд діючих політиків, серед яких і депутати президентської фракції БПП. Критика влади ставала все гучнішою, і все частіше з вуст Саакашвілі лунали заклики до зміни політичної верхівки. Саме це і почало муляти око Банковій. Друзі, які привели Саакашвілі в Україну, стали його ворогами.
У Саакашвілі вийшов конфлікт з усіма. Розумієте це така персоналія – емоційна, неврівноважена. І вийшов конфлікт з усіма,
– прокоментував професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.
Про те, що рішення Порошенка позбавити Саакашвілі громадянства – політичне і вибіркове, говорять ледь не всі експерти. Мовляв, Банкова намагається позбутися свого нового конкурента. Утім, вони сумніваються у тому, що це потрібно було робити, адже останні соціологічні опитування свідчать, що партія Саакашвілі "Рух нових сил" має зовсім низький рейтинг – всього 2%.