Сама Яресько тримає інтригу, не спростовуючи і не підтверджуючи можливе призначення.

Вірогідність прем’єрства Яресько

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов у коментарі сайту "24" відзначив, що можливість отримати посаду голови уряду для Яресько вкрай мала.

Це прем’єрство гіпотетичне, а не реалістичне. Для того, щоб бути обраним прем’єр-міністром, потрібні голоси,
— сказав він.

Більш імовірно, на думку Карасьова, що Яресько можуть призначити виконуючим обов’язків прем’єра.

Директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортнік вірогідність призначення Яресько премєр-міністром оцінив у не більше 30%.

Навіть у прозахідному секторі української політики серед тих кандидатів, яких підтримують наші західні партнери, у США і Європі, є і Яресько, і Саакашвілі, і нинішній прем’єр частково користується цією підтримкою. Ще є Абромавичус у цій сфері, звучали прізвища Карла Більда, Бальцеровича, з якими також велись певні перемовини. Тому Яресько не є безальтернативною,
— пояснив Бортнік.

Політолог Олександр Палій сайту "24" сказав, що вважає цілком можливим призначення Яресько прем’єром. На його думку, кандидатура нинішнього міністра фінансів цілком зможе набрати голосів на свою підтримку у депутатів, доєднавши до них і підтримку з боку президента.

Аргументи "проти"

Втім, навіть якщо Яресько отримає пост прем'єра, перебування на ньому не буде простим ні для неї, ні для України.

За словами Руслана Бортніка, у Яресько є багато слабких місць.

Їй буде дуже складно домовитись у парламенті, вона є непопулярною для депутатів. По-друге, їй буде складно домовитись з українськими фінансовими групами, олігархами. Адже вони її боятимуться, підозрюватимуть, що вона працюватиме більше в інтересах західних партнерів, ніж українських економічних гравців. Третє — її призначення не вирішує основне завдання: соціально-політичної стабілізації. Не об'єднає коаліцію у парламенті. Рейтинг її популярності тільки трішки вищий, ніж у Яценюка, майже такий самий,
— пояснив Бортнік.

Вадим Карасьов вважає, що навіть за умови призначення Яресько виконуючим обов'язки прем’єр-міністра, вона виявиться політично слабким очільником уряду, який не матиме підтримки парламенту, а отже – такий Кабмін не зможе конструктивно виконувати свою роботу.

Тож аргументи проти Яресько як прем’єра: низька довіра до такого уряду через малу політичну підтримку, а також — відсутність соціальної відповідальності уряду перед українцями.

Цей уряд буде зорієнтований на виконання угод з Міжнародним валютним фондом, іншими західними партнерами. Цей уряд зовсім не думатиме про соціальні стандарти, ігноруватиме питання про реальне життя українців. Він буде ще менш соціально відповідальним, ніж уряд Арсенія Яценюка. А уряд Яресько загрібатиме соціальний жар, виконає всі соціально-непопулярні речі, які планувалися угодами з МВФ та іншими партнерами,
— уточнив Бортник.

Карасьов підкреслив, що за нинішньої політичної системи в Україні взагалі не можливий технократичний уряд. Якщо є парламент, фракції, політична боротьба, то прем’єр-міністр має бути не тільки технократичною, але й політичною фігурою, мати підтримку фракцій у парламенті.

Аргументи "за"

Втім, політологи відзначають, що міністр Яресько має і позитивні якості, які б варто було мати главі уряду.

Олександр Палій відзначив, що як професіонал Наталія Яресько досвідчена, компетентна і має імідж некорумпованої.

Руслан Бортник зауважив, що страх і недовіра олігархів до Яресько може бути своєрідним плюсом за неї як за прем’єр-міністра. Є імовірність, що за її прем'єрства зменшиться вплив олігархів на прийняття рішень в уряді. І система управління стане прозорішою.

Ввічливе "ні"?

Однак у історії з призначенням нового прем’єр-міністра України головне питання – зняття соціальної і політичної напруги. А кандидатура Яресько його не вирішує. Бо якщо її уряд виконуватиме тільки домовленості з МВФ та іншими партнерами, не буде соціально відповідальним, то така його діяльність негативно відобразиться і на рейтингах партій парламентської коаліції, і на рейтингу самого президента.

Це всі усвідомлюють, тому ми й не бачимо особливої підтримки на призначення Яресько у Верховній Раді,
— відзначив Бортнік.

За його словами, це розуміє і сама Яресько, яка ніби-то висунула певні вимоги до свого призначення. Виглядають вони не реалістичними і здаються ввічливою спробою відмовитись від пропонованої посади.

Читайте також: Два роки прем'єрства: короткий огляд невиконаних обіцянок Яценюка