Наприкінці листопада Єгипет, Туреччина і навіть Іран відмовилися постачати до Росії фрукти й овочі. Причина – обвал рубля. Москва вважала Каїр дружнім.
Дивіться також Детально опрацювали роботу із Сирією після падіння Асада, – Зеленський
"Народ хоче падіння режиму": що писали про протести в Каїрі
Відповідно до повідомлень місцевих ЗМІ, на центральну площу вийшли сотні людей. Вони скандують антиурядові гасла. На поширюваних у мережі можна бачити, що дуже багато хто фільмує події на телефони. Також учасники протестів ідуть вулицями та зривають плакати з зображенням Ас-Сісі.
Протести в Єгипті: дивіться відео
Серед гасел – нібито критика президента країни Абдель Фаттаха ас-Сісі. А також "Аш-шаб юрід іскат ан-нізам" (Ash-shaʻb yurīd isqāṭ an-niẓām) – популярне гасло часів Арабської весни. Дослівно фраза перекладається як "народ хоче повалити режим". Саме її скандували під час революції в Єгипті 2011 року.
Ас-Сісі прийшов до влади внаслідок державного перевороту у 2013 році. Наступного року був обраний президентом країни.
Тепер повідомляють, що антипрезидентські протести пов'язані з невдоволенням політикою та економічною ситуацією, придушенням свобод і корупцією. Влада поки ніяк не коментувала їх.
Чи правда, що в Єгипті відбуваються протести
Канал Middle East Spectator повідомив, що деякі поширювані відео є старими. Вони датовані 2019 роком, саме тоді в Єгипті були останні великі протести.
Утім, перевірка роликів ще триває, тож неможливо однозначно стверджувати, що всі опубліковані відео старі. Водночас великі міжнародні медіа поки не писали про протести в Єгипті.
Проте достеменно відомо, що влада ас-Сісі придушує протести. Amnesty International не раз писало про це. Наприклад, у липні 2024 року було затримано близько ста людей, які закликали до протестів, зокрема робили дописи в соцмережах. Силовики прийшли до них додому та на роботу.
Влада звинуватила цих людей у приєднанні до терористичної групи, публікуванні неправдивих новин і зловживанні соціальними мережами. Декого допитували із зав'язаними очима та без адвоката.
У Єгипті зростає невдоволення серед людей, які намагаються задовольнити свої базові потреби на тлі різкого зростання цін на продукти харчування та пальне і дефіциту ліків по всій країні. У січні 2024 року жителі Єгипту постраждали від серії стрибків цін, включно з тарифами на телекомунікації та квитки на метро,
– пишуть правозахисники.
А в липні 2023 року уряд Єгипту запровадив відключення електроенергії на дві години щодня майже в усіх регіонах країни.