Полковник запасу ЗСУ, льотчик-інструктор, військовий експерт Роман Світан у розмові з 24 Каналом пояснив принцип роботи ракети "Циркон" і порівняв з "Онікс".

Дивіться також По Києву били балістикою, є руйнування та постраждалі: усе, що відомо про атаку 25 березня

Як побудована ракета "Циркон"

За словами Світана, "Циркон" побудована на базі протикорабельної ракети "Онікс". Це стара розробка радянських часів.

"Там прямопотоковий двигун з прямим впорскуванням палива. Використовується керосин або децилін – спеціальне паливо для такого виду. Коли запускається двигун, він може стійко працювати для розгону ракети до певних швидкостей", – розповів він.

Після того, як ракета виходить на певний розрахунковий режим, її починає розганяти сам двигун. Чим більша швидкість – тим стійкіше працює двигун. Так побудована конструкція прямопотокового двигуна. На великих висотах ракета може розганятися до великих швидкостей.

"Наприклад, на висотах 20 – 40 кілометрів уже розрядженому повітрі, але шляхом швидкості достатньо, щоб двигун працював. Розганяється до 10 махів приблизно до 10 тисяч км/год залежно від швидкості", – зазначив Світан.

Яка різниця з "Онікс"

"Циркон" утричі більша за "Онікс". Остання запускається з берегових ракетних комплексів "Бастіон".

"Використовується на дальність у середньому 300 кілометрів. Але є деякі "Онікс-М" – вони можуть сягати до 800 кілометрів. За великим рахунком до Києва могли б дійти. У "Онікса" швидкості менше – від 2 до 2,5. Це вже у "Цикрона" до 10 махів. Це вже рахується за гіперзвукову ракету. Будь-яка ракета, яка рухається зі швидкістю більш як 5 махів вважається гіперзвуковою", – пояснив військовий експерт.

"Цирконів" менше ніж "Оніксів". Перші ввели на бойову роботу лише рік тому, зазначив Світан. Росіянам треба декілька років для їхнього виробництва.

"Оніксів" дійсно багато, але немає для росіян по чому бити – мало цілей. Система наведення гарно працює по кораблях. Інша справа – бити по містах та забудовах. Там інакше працює система наведення", – додав він.

Чи можна збити дану ракету

На думку військового експерта, росіяни використовуватимуть ракети "Циркон" не масово. Ймовірно, битимуть точково та намагатимуться кудись дістати.

"Зараз до неї ще не звикли, але є алгоритми перехоплення. Я думаю, що декілька ракет вже перехоплено та алгоритми будуть розповсюджені на всі системи. Для нас така ракета буде рядовою. До того ж "Циркон" трохи слабша за "Кинджал". Остання найнебезпечніша серед тих, що є у росіян", – додав Світан.

Що відомо про удар по Києву: основне

  • Біля 10:30 ранку у Києві пролунав сигнал повітряної тривоги та майже одразу вибухи. Столицю атакували двома балістичними ракетами. Уламки впали у трьох районах містах, є руйнування приміщень. Кількість постраждалих зросла до 10.
  • В ОК "Південь" припустили, що ворог міг застосовувтаи протикорабельні ракети "Циркон". У Повітряних силах зазначили, що встановлюють тип озброєння, яке використали росіяни.
  • В мережі з'явилися карди, як діти бігли в укриття під звіки вибухів.