Нещодавно Україна повернула додому одразу 144 військових. 95 з них – оборонці "Азовсталі". Асоціація родин захисників "Азовсталі" була присутня на цьому обміні.
До теми Операція кілька разів зривалася, – Жорін про звільнення з полону оборонців "Азовсталі"
Усі захисники мають важкі поранення
Сестра командира 36 бригади морської піхоти Сергія Волинського розповіла, що усі захисники "Азовсталі" мають складні поранення. Деякі вже не зможуть міцно обняти свою кохану, бо в них немає рук, або ж бігати з дітьми наввипередки, бо в них немає ніг. Деякі не побачать мирне небо після перемоги, бо віддали свої очі, захищаючи нас. Зараз вони потребують невідкладної медичної допомоги – усіх героїв відправили до госпіталів.
Це потрібно бачити, потрібно відчувати. Всі хлопці дуже схудлі й мають хворобливий вигляд. Але все одно відчувається радість від повернення додому,
– сказала Тетяна Харько.
Чи катували воїнів у полоні
В асоціації утримуються від коментарів на питання, яке турбує усіх – чи катували в полоні оборонців "Азовсталі". Сестра воїна наголосила, що наразі пріоритетом є безпека бійців, які все ще перебувають у полоні. Вона попросила зацікавлених людей та журналістів проявити турботу до героїв, а не задовольняти свою цікавість.
Звільнені захисники розкажуть, через що вони пройшли, коли будуть до цього готовими. До того моменту ми закликаємо турбуватися про наших героїв, не задовольняти свою цікавість. Я дуже прошу журналістів поважати почуття хлопців та дівчат, які повернулися з полону. Їм зараз потрібне відновлення, психічна і фізична реабілітація. Прийде час і вони все розкажуть,
– наголосила Харько.
Тетяна Харько також подякувала за проведений обмін президенту Володимиру Зеленському, ГУР, координаційному штабу та "абсолютно кожній людині, яка доклала зусилля для обміну". Вона наголосила, що цей обмін – важливий результат, але лише початок шляху. Усі воїни повинні повернутися додому якнайшвидше. Для цього необхідно докласти всіх зусилля.
Вустами наших героїв говорить ворог
Дружина командира загону "Ведмеді" Марина Кравцова востаннє розмовляла з чоловіком перед виходом з "Азовсталі". Потім вона бачила фото, на яких видно, що він схуд. І навіть їй було важко його пізнати. Вона наголосила, що не варто довіряти заявам, які роблять захисники Маріуполя, перебуваючи у полоні.
Зараз він стикається з новими випробуваннями і я не можу уявити, який стан в мого чоловіка сьогодні. Заяви, які роблять наші хлопці на відео, здійснено під тиском. Ми не маємо реагувати на ворожі провокації та маємо розуміти, що зараз вустами наших хлопців говорить ворог,
– сказала вона.
З ворожих джерел відомо, що підрозділ "Ведмеді" перебуває окремо і вивезений в невідомому напрямку. Дружина командира не знає, де її чоловік та його побратими, який у них стан і чи надають їм допомогу. Є інформація, що справа підрозділу "Ведмеді" передана до суду так званої "ДНР", а бійців з цього підрозділу хочуть засудити до смертної кари. Такого не повинно бути у 21 столітті, і світ повинен звернути на це увагу. Україна дотримується усіх правил Женевської конвенції та сподівається, що Росія буде робити так само.
Кравцова додала, що на відео, які публікує ворог, рідні впізнали трьох бійців підрозділу. На одному із захисників були помітні сліди застосування сили.
Червоний хрест не надає жодної інформації
Дружина командира Дениса Прокопенка розповіла, що також не чула голос свого чоловіка вже півтора місяця і гадки немає, де він і чи його не катують. Хоч, згідно з Женевською конвенцією, зв'язок з бійцями повинен бути, а двічі на тиждень до полонених має приїжджати представник Червоного хреста і перевіряти їхні умови. Але Червоний хрест не надає родинам полонених воїнів ніякої інформації.
Інформація, якою володіє розвідка і влада – засекречена. Всю інформацію, яку ми повинні отримувати про стан здоров'я наших захисників та умов, має надавати Червоний Хрест. Також вони мають надавати можливість спілкуватись з полоненими,
– сказала вона.
У полоні – близько 2 500 бійців "Азовсталі"
Прокопенко зазначила, що у полоні російських загарбників перебувають близько 2 500 захисників Маріуполя. Однак вона впевнена, що ми повернемо всіх.
Наразі невідомо, де перебуває командування захисників "Азовсталі". У російських пабліках була інформація, що їх вивезли до СІЗО "Лефортово", що в Москві. Від Червоного Хреста немає підтвердження цих даних.
До речі, Прокопенко прокоментувала чутки про ймовірний суд над командирами, про який пишуть пропагандисти. Вона переконана, що це лише театральна вистава для росіян.
Дивіться більше – перша велика пресконференція родичів захисників "Азовсталі": відео