Про це 24 каналу розказав колишній співробітник СБУ та експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак. За його словами, на перший погляд, здається, що хімічна зброя – це щось дуже масштабне і страшне, але вона може використовуватися ефективно лише у країнах з сухим кліматом, як було у Сирії.

Зверніть увагу У розвідці прокоментували чутки про масове підвезення росіянами хімічної зброї на фронт

Хімічна зброя здебільшого неефективна

Але це здебільшого не стосується України. Так, наприклад, вперше хімічну зброю використали під час Першої світової війни. Німецькі війська використовували газ іприт – виходили на позиції, відкривали балони з газом і випускали його на позиції французів та британців. Однак вітер повертався, і німці отримували всю цю хмару газу на свої ж позиції, або ж отруйні випари взагалі залишалися і нікуди не рухалися. Тож ефективність іприту була низькою.

Другий і більш сучасний приклад – це спроба отруєння Скрипалів такою речовиною як новичок. Вона не вдалася, оскільки коли новичком обробили ручку дверей, де проживали Скрипалі, на вулиці була волога погода і речовина вдвічі втратила силу ураження.

Так само і в Україні зараз дуже волога погода, тож незрозуміло, як росіяни спробують застосувати хімічну зброю та отруйні речовини. Вони ж розкладаються під впливом зовнішніх факторів, стають не такими ефективними, а крім того, невідомо, як розвернеться роза вітрів, і чи не піде отрута на власне російські позиції.

Після ядерної зброї чим ви зібралися нас лякати? Якимось газом, якоюсь речовиною, яка в повітрі розчиняється, яку носить вітер туди-сюди і може на російські позиції понести?
– зауважив Ступак.

Він додав, що хімічна зброя є зброєю масового знищення при великому скупченню людей на конкретній ділянці. А якщо наші військові розтягнуті по величезному фронту, то окупантам потрібно треба закидати його весь, що неможливо. До того ж якщо українські захисники вже попереджені про таку можливість, то росіянам не слід сподіватися на ефективність та результативність.

Іван Ступак пояснив, наскільки небезпечна хімічна зброя: дивіться відео

Як розпізнати хімічну атаку та захистити себе

  • Українцям важливо розуміти, що ворог може завдати хімічного удару під час звичайного ракетного обстрілу чи авіанальоту. Сигнал хімічної атаки подібний до сигналу повітряної тривоги, але має короткий і довгий гудок.
  • Дещо відрізняється і вибух хімічної зброї. Під час такої атаки лунають глухі вибухи, які спричиняють мінімальні руйнування, але розбризкують отруту.
  • Ще однією ознакою хімудару є швидка масова загибель дрібних організмів – птахів, малих звірів, комах. Далі йде одночасний масовий прояв ознак отруєння у людей. До них належать: звуження зіниць, сіпання м'язів у місцях контакту речовини зі шкірою, неконтрольована сльозотеча та слиновиділення, нудота, блювота, слабкість.
  • Захиститися під час хімічної атаки можна. Найважливіше – не опинитися на відкритій місцевості, аби краплі отрути не потрапили на тіло. Тож потрібно знайти укриття, де можна захиститися від повітря, що поступає ззовні, – бомбосховище, метро і навіть квартира, особливо, якщо вона розташована на верхніх поверхах. Важливо максимально герметизувати приміщення.
  • Якщо ж людина повернулася додому вже після хіматаки, важливо залишити за межами квартири чи будинку весь одяг та інші предмети, бо вони можуть бути зараженими. Після цього потрібно ретельно вимити з милом усі ділянки шкіри, що контактували з зовнішнім середовищем.
  • Наступний крок – увімкнути засоби зв'язку та слухати розпорядження ДСНС.