Російський "Газпром" запропонував Молдові скоригувати угоду про вільну торгівлю з ЄС. Принаймні таку інформацію оприлюднили іноземні ЗМІ.

Аналітика Газовий шантаж Кремля: Росія викручує руки Молдові

"Газ в обмін на реформи"

Росія запропонувала Молдові відкласти узгоджені реформи енергетичного ринку. Їх молдовський уряд погодив з Брюсселем.

"Газпром" сказав, що знизить ціну, якщо країна буде готова внести поправки до своєї угоди про безмитну торгівлю з ЄС. Він також хотів, щоб Молдова відклала імплементацію правил ЄС, які потребують лібералізації газових ринків та посилення конкуренції,
– цитує джерела ЗМІ.

Кремль розглядає переговори щодо газу як частину ширшого політичного впливу на Молдову. Як відомо, він послабився, коли до влади прийшла проєвропейська президентка Майя Санду.

Аналітики у сфері енергетики припускають, що Росія використовує позицію "Газпрому" як єдиного постачальника до Молдови, щоб чинити тиск на уряд країни.

Влада Молдови зустрінеться з головою "Газпрому" Олексієм Міллером у Санкт-Петербурзі 27 жовтня.

У Росії заперечують

Речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що написане Financial Times – неправда. Мовляв, не може бути ніяких політичних передумов для зниження ціни Молдові.

Жодних політичних умов при переговорах Росії та Молдови про постачання газу немає і бути не може, це виключно комерційні питання,
– сказав Пєсков.

Таку саму заяву щодо поширеної інформації дала і компанія "Газпром".

Газова криза у Молдові

  • Росія встановила захмарну ціну на паливо для Молдови у 790 доларів за тисячу кубометрів. Раніше воно коштувало 220 – 230 доларів.
  • 30 вересня закінчився чинний договір Молдови з російською компанією "Газпромом" на постачання блакитного палива.
  • Прем'єрка і президентка Молдови відмовилися брати участь в переговорах з "Газпромом" про новий контракт.
  • 22 жовтня парламент Молдови ввів у країні режим надзвичайного стану до 20 листопада. Усе через дефіцит природного газу
  • Україна, аби допомогти, погодилась продати сусідній державі 700 мільйонів кубів газу. Раніше Україна вже позичала Молдові 16 мільйонів кубів.