Цій події присвятила свій аналітичний коментар британська військова розвідка. Вона припустила, що така ініціатива може мати інформаційно-символічне підґрунтя.

Дивіться також Путінську Росію визначають теорії змови, підлабузництво та репресії, – Financial Times

Що відомо про російські контршпигунські заходи

В британській розвідці зазначили, що днями в мережі з'явилися перші фото російських оперативників, одягнених у шеврони з написом "СМЕРШ". Її назва є абревіатурою від "смерть шпигунам". У Другій світовій війні їхньою задачею була протидія німецьким розвідникам, які намагалися збирати інформацію.

У розвідці Британії зазначають, що інформація про те, чи було створено цей підрозділ з нуля, чи в такий спосіб перейменували один із відділів російських спецслужб, поки що відсутня. Однак в такий спосіб Росія, імовірно, прагне ще більше підкреслити значення російсько-української війни, співставивши її з Другою світовою та натякаючи на проникнення "зовнішніх загроз" всередину Росії.

Що раніше повідомляли про відновлення "СМЕРШ"

За повідомленням Newsweek, однією з перших згадок про можливість відновлення сталінського контршпигунського підрозділу була промова ексгенерала та депутата Андрія Гурульова в ефірі "Росії 24".

У своєму виступі політик припустив, що відновлений "СМЕРШ" мав би діяти як на тимчасово-окупованих територіях України, так і на території Росії. Останнє він пояснив згадкою про те, що на Далекому Сході активізувалися українські спецпризначенці, й через це Росія мусить змінити свій підхід до захисту об'єктів на цій території.

Що відомо про діяльність "СМЕРШ" в 1940-х

  • Радянський контршпигунський підрозділ "СМЕРШ" існував у 1941 – 1946 році, після чого його повернули в склад майбутньої КДБ / ФСБ. Окрім протидії німецьким шпигунам, його також використовували для боротьби з Українською повстанською армією.
  • Втім, окрім боротьби зі шпигунами, "СМЕРШ" відомий численними репресивними акціями проти цивільного населення, яке підрозділ підозрював у колаборації з німцями. Фактично, "СМЕРШ" був також втілювачем сталінської репресивної політики щодо гіпотетичних "ворогів" радянської влади.
  • Серед інших спецоперацій, "СМЕРШ" причетний до викрадення Василя Вишиваного з Австрії за нібито зв'язок із ОУН. Після цього викрадення колишній спадкоємець Габсбурзької династії помер у Лук'янівській в'язниці.