Про це сайту "24" розповів директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, коментуючи можливість зустрічі наприкінці листопада глав МЗС "нормандської четвірки".
Російський президент дуже прагматичний. Для чого Москва ініціювала Нормандський формат без США? Тому що Путін бачив, що Барак Обама з ним розмовляти не буде, і він нічого у нього не виторгує. Якщо Путін побачить, що США йому можуть дати більше, ніж Нормандський формат, то він може змінювати переговорну площадку і ігнорувати Нормандський формат,
– вважає політолог.
Хоча, за його словами, Путіну все одно треба сідати за стіл переговорів і вирішувати певні питання. Зокрема, обмін полоненими в форматі Мінських домовленостей.
Водночас, зауважує Давидюк, як показує досвід переговорів, всі домовленості виконуються менше, ніж наполовину. Багато важливих питань ігноруються.
Росія взагалі підписує ці домовленості з метою шантажу України. Те, що вони обіцяють, практично нічого не виконують,
– говорить експерт.
Давидюк нагадав, що Путін, підписавши Мінськ-1 і Мінська-2, порушив їх у перший же день. Для російського президента ці домовленості, наголошує політолог, – односторонній рух.
"Він їх бачить з точки зору, щоб вимагати щось з України, Німеччини,Франції. Але не бачить там своєї відповідальності. При цьому він прискіпливо вимагає виконання домовленостей Україною", – каже експерт.
При цьому, на думку Давидюка, сьогодні в Європі спостерігається політично-електоральний абсурд. Багато громадян європейських країн думає, що, закривши очі на проблеми на східному кордоні Європи, забувши про Україну, швидко вирішать свої питання. Але це найбільша їхня помилка і загроза в тому, що, голосуючи за правих націоналістів, вони не відмовляються від України чи Сирії, а навпаки – ще більше загострюють проблему всередині Європи.
В Сирії іде війна, Путін обстрілює мирне населення, провокуючи потік біженців у Європу. Але чомусь європейські політики реагують не на Путіна, який є джерелом цієї агресії, а на самих біженців, які так само є жертвами. До війни вони не їхали в Європу. Замість того, щоб бачити реальну причину, вони бачать її в мігрантах. І ультраправі політики конвертують це в політичні бали,
– зазначає політолог.
На переконання Давидюка, об’єкт страху і ненависті обраний неправильно. Це вершина айсбергу. А сам айсберг, як здається європейцям, не несе загрози.
Незалежно від того, хто при владі. в Європі повинні розуміти одну важливу річ: якщо сьогодні відрізали шматок України, то завтра так само російські війська відріжуть шматок Франції чи Німеччини. Це не проблема України, це європейська загроза, – підкреслив Микола Давидюк.
Більше детально про можливі перемовини в Нормандському форматі читайте в матеріалі: Нормандський формат на бездоріжжі: зрозуміло про плани країн "четвірки"
Нагадаємо, 19 жовтня лідери країн "нормандської четвірки" ухвалили проект "дорожньої карти" по виконанню Мінських домовленостей. 21 листопада президент Петро Порошенко і канцлер Німеччини Ангела Меркель домовились, що в кінці листопада відбудеться зустріч міністрів закордонних справ країн "нормандської четвірки".