21 жовтня 2017 року принесло президенту РФ Путіну дві новини: добру і погану. Погана полягала в тому, що Конституційний суд Молдови призупинив повноваження путінського приятеля Ігоря Додона. У керманича цієї країни тимчасово відібрали портфель – через нездатність виконувати свої обов'язки.

Натомість хороша звістка прийшла, звідки й не чекали: німецький журнал Spiegel опублікував секретну доповідь щодо можливостей НАТО стримувати агресію Росії. Як випливає з доповіді, можливості ці незначні. Безперечно, такі висновки мали викликати аплодисменти у Кремлі. Однак про що конкретно йдеться?

Читайте також: Задля стримування Росії: НАТО посилює свої позиції у Чорному морі

Можливості Альянсу "виснажилися"…

На сили швидкого реагування НАТО зовсім не можна покластися (...). Немає достатньої впевненості в тому, що вони в змозі реагувати швидко і, якщо є необхідність, довго,
– говориться у доповіді, оприлюдненій на сторінках німецького видання.

Причини цього, з точки зору укладачів документу, полягають у тому, що можливості Альянсу забезпечувати логістичну підтримку своїх формувань на території, яка потрапляє в зону відповідальності Європейського командування, виснажилися з часів закінчення "холодної війни".

А тому загрозу з боку Росії в першу чергу відчувають Прибалтика і Скандинавія. Саме ці країни закликають Альянс якомога швидше вирішити свої проблеми.

Ми знаємо, що повинні адаптувати і модернізувати Альянс і його командні структури,
– заявила в коментарях Spiegel міністр оборони Норвегії Іне Марі Еріксен Серейде.

Її датський колега Клаус Фредеріксен у свою чергу зазначив, що "Росія порушила міжнародне право", тому альянс повинен "переглянути свої структури".

При цьому ще влітку НАТО збільшив чисельність сил швидкого реагування на східному фланзі до 40 тисяч чоловік. Країни, що входять до Альянсу, пояснюють подібний крок "російською загрозою". При цьому в Кремлі не раз заявляли, що Росія ніякої загрози не несе і нападати на членів НАТО не збирається.


Оборонні можливості Північноатлантичного альянсу виснажені з часів "холодної війни", пише журнал Spiegel, посилаючись на свої джерела в обізнаних колах

Два роки тому, нагадує Spiegel, Володимир Путін в інтерв'ю італійській газеті Corriere della Sera зазначив: "уявити, що Росія нападе на Альянс, може тільки хвора людина".

А у розмові з режисером Олівером Стоуном (яка відбулася цього року) російський президент назвав стратегічним прорахунком рішення НАТО розмістити сили ППО в безпосередній близькості від російських кордонів у східноєвропейських країнах. За його словами, на всі дії Альянсу Росія дасть адекватну відповідь, необхідну для збереження стратегічного балансу.

Відповіді поки не було, але на цьому тижні в ході заключної дискусії засідання клубу "Валдай" російський лідер зазначив, що Москву не турбує посилення НАТО біля своїх кордонів.

Ми це аналізуємо, уважно дивимося, кожен крок нам відомий, зрозумілий... Нас це не турбує. Нехай вони тренуються. Все під контролем,
– похвалився Путін.

Натомість дещо турбує сам Альянс. Зокрема, зростання військової потужності Росії. Це зростання в інтерв'ю виданню Politico відзначив голова військового комітету НАТО генерал Петр Павел (Petr Pavel). За словами генерала, значний прогрес Росії у цій царині неможливо заперечувати.

Читайте також: Ми не хочемо нової холодної війни, – Столтенберг

У той же час на початку вересня ЗМІ повідомили про доповідь Пентагону, автори якої визнали, що сили швидкого реагування США в Європі не витримають атаки російської армії, якщо між Альянсом і Кремлем спалахне військовий конфлікт.


Невже всі вони не дадуть собі раду зі зростаючою агресією Росії? На фото – лідери країн-членів НАТО

Зокрема, це стосується 173-ї повітрянодесантної бригади армії США, яку називають "бастіоном НАТО". За словами авторів доповіді, бригада "погано екіпірована, недоукомплектована, а її організаційна структура не відповідає характеру загрози".

…але він ще повоює

Підстав не довіряти джерелам Spiegel буцімто й нема, однак існує також альтернативна точка зору. Колеги німецьких медійників з американського журналу National Interest оприлюднили інший аналіз – авторства корпорації RAND.

RAND – це стратегічний дослідницький центр, абревіатура якого походить від слів Research and Development – "дослідження та розробка". Після похмурих пророцтв зі сторінок Spiegel аналітика RAND воістину підбадьорює. А йдеться в ній про таке.

Не дивлячись на загальну військову перевагу, НАТО стикається з дисбалансом у силах і засобах в регіонах, які межують з Росією – таких, як Балтія. Для усунення такого локального дисбалансу аналітики і політичні керівники виступають з пропозиціями, суть яких зводиться до збільшення витрат Росії і зниження її шансів на успіх в разі початку наступу на одного або кількох членів НАТО,
– констатують автори аналізу.

При цьому міняти російську поведінку вони хочуть таким чином, щоб це було вигідно Альянсу. Але НАТО необхідно діяти дуже уважно і обережно, щоб не спровокувати непотрібну та помилкову реакцію. З цієї причини Альянсу виключно важливо знати, наскільки сильно він може тиснути на Росію.

"Які б зміни в доктрині і розстановці сил не здійснювали Сполучені Штати та НАТО, їхня мета полягає в тому, щоб змінити поведінку Росії, – заявляє RAND. – Таким чином, саме характер дій Москви буде визначати доцільність і практичну цінність тих заходів, до яких вдаватиметься НАТО".

Перелік можливих дій у відповідь з боку Росії дуже великий. Вона може нічого не робити, а може вдатися до військових операцій. Тому правильна оцінка реакції Кремля надзвичайно важлива.

Можлива реакція Росії охоплює весь діапазон дій – від мовчазного визнання кроків США та НАТО і відмови від планів нападу на Альянс до різкого збільшення прикордонного угруповання військ з метою створення противаги США та НАТО і потужної ескалації з подальшим прямим конфліктом.

У відповідь на військові дії Америки і Північноатлантичного альянсу Росія також може використовувати "невійськові моменти вразливості" в США та інших країнах НАТО, наголошується в доповіді.

Читайте також: Путін шукає "слабаків": які країни найбільш вразливі до гібридних прийомів Росії

Але хай там як, а на даний момент у НАТО досить сил і засобів для стримування росіян на Сході. "Наш аналіз свідчить про те, що натівські сили стримування, призначені для протидії Росії в разі її нападу на члена Альянсу із застосуванням неядерних засобів, досить надійні", – пише RAND.

"Реалізація вже оголошених США і НАТО заходів щодо вдосконалення організаційно-штатної структури і доктрини, швидше за все, ще більше знизить і без того незначний ризик російського нападу.

Сьогодні сили стримування НАТО мають великі переваги в області неядерного потенціалу, які з 2014 року підкріплюються чіткими сигналами, діями і заявами про те, що НАТО і Сполучені Штати Америки вдадуться до військових дій у відповідь на будь-яку агресію проти балтійських держав або інших союзників Альянсу там, де ці заходи реалізуються.


В разі гіпотетичного військового удару Росії в особливій небезпеці опиняються країни Балтії. Інфографіка CNN

Таким чином, цілком імовірно, що будь-які агресивні дії Росії призведуть до виконання положень статті 5 Північноатлантичного договору, результатом чого стане прямий військовий конфлікт відразу з декількома провідними членами НАТО".

Втім, як відзначають автори доповіді, росіяни в найближчій перспективі не мають наміру нападати на жодного члена Північноатлантичного альянсу.

За нашою оцінкою, російський напад на НАТО в найближчій перспективі є малоймовірним. Але не можна виключати, що Росія використовує інші методи і засоби для демонстрації свого невдоволення тими заходами і кроками, до яких вдаються США і НАТО в питаннях військової доктрини,
– підкреслюють американські аналітики.

Росія вже оголосила про свій намір внести зміни в побудову збройних сил і засобів всередині країни, щоб звести нанівець посилення натовської присутності. У минулому Москва використовувала великий набір механізмів, відповідаючи на дії США і НАТО, які вона сприймала як загрозу.

Серед таких механізмів – вихід із багатосторонніх договорів про безпеку, відправка з провокаційними цілями військ в близькі до Америки регіони, загроза розмістити ракети "Іскандер" у Калінінградській області тощо".

Але швидше за все, в найближчому майбутньому НАТО і Росія обмежаться новою "холодною війною".

Російська еліта, очевидно, зробила висновок відносно того, що довготривалі цілі США і НАТО несумісні з інтересами безпеки нинішнього режиму в Москві,
– наголошується в доповіді.

"Російське керівництво із занепокоєнням говорить про стійке нарощування неядерних сил у Східній Європі, в тому числі, на території колишніх радянських республік, про розширення систем протиракетної оборони і про зміни в стратегічній орієнтації держав, які, на думку Москви, входять в її сферу впливу". Суть проблеми полягає в тому, що хоча росіяни можуть стримати військовий напад Альянсу, Кремль вважає, що НАТО і Вашингтон намагаються підірвати Росію зсередини.

"Загроза відповідного ядерного удару із застосуванням російських стратегічних ядерних сил здатна запобігти прямому нападу на Росію. Саме тому США і НАТО вважають необґрунтованою заклопотаність Росії в сфері безпеки, пов'язану з політичними погрозами стабільності російського режиму. Та поки дві країни не змінять свою точку зору, вони будуть збільшувати небезпеку конфлікту в Європі", – йдеться на завершення в доповіді RAND.

Читайте також: Американський генерал запропонував Європі варіант, як захиститися від російської агресії

P. S.

Іншими словами, якщо довіряти фахівцям з RAND, причин для песимізму немає. Головний висновок, зроблений у їхньому аналітичному нарисі, зводиться до кількох слів: на протистояння Путіну сил та можливостей Північноатлантичного альянсу має вистачити. Навіть попри те, що НАТО не позбавлене внутрішніх проблем – втім, мабуть, як і кожна інституція подібного рівня.


На схемі показано, скільки відсотків від ВВП витрачають члени Альянсу на оборону. Інфографіка Us Defense Watch

Але поки не заговорили гармати, є шанс уникнути проблем за допомогою дипломатії. Саме тому 26 жовтня у Брюсселі відбудеться вже друге за рік засідання ради Росія-НАТО. Офіс генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберґа повідомляє, що головними темами зустрічі будуть конфлікти в Україні та Афганістані.

А тим часом Росія залишається більшою загрозою безпеці країн-членів НАТО і, передусім, США, ніж навіть Північна Корея чи "Ісламська держава", оскільки президент Володимир Путін, як і раніше, розглядає світ крізь призму "холодної війни", – заявляє колишній командувач сил НАТО генерал Веслі Кларк, котрого цитує видання "Главком".

Але якщо загроза існує, то існують й запобіжники її реалізації, а також комплекси превентивних дій та оборонних заходів. Європа та Америка мають надто великий досвід співжиття поруч з "імперією зла" (байдуже, яку назву вона носить саме зараз – СРСР чи РФ), аби не бути у всеозброєнні. А отже, keep calm and carry on. Принаймні, поки що.

Читайте також: Кому більше довіряють українці ЄС, ООН чи НАТО: результати опитування