Ледь не щодня по всій країні оголошують повітряну тривогу через те, що на тому чи іншому російському аеродромі здійняли в повітря винищувач МіГ-31К – носія аеробалістичних ракет Х-47 "Кинджал". Часто ці винищувачі здійснюють не бойові вильоти та не запускають ракети, однак так відбувається не завжди. Іноді росіяни використовують ці винищувачі під час комбінованих масованих атак. Зокрема, так було під час атаки 8 липня.
У ніч проти 16 серпня дрони ГУР уразили аеродром "Саваслейка" у Нижньогородській області, знищивщи один та МіГ-31К та пошкодивши, ймовірно, п'ять таких літаків.
Також уночі 13 серпня на цьому ж аеродромі було теж пошкоджено один "міг".
За кількістю авіаційного парку, попри втрати в Україні, ВКС Росії продовжують утримувати статус других після США. Однак на озброєнні Росії здебільшого старі літаки, зокрема й дещо модернізовані МіГ-31К. 24 Канал аналізує, чим небезпечні ці винищувачі для України.
Дивіться також Гіперзвукові ракети "Кинджал": скільки їх у Росії та чи можна їх приборкати
МіГ-31К під час обстрілів України
Росіяни часто підіймають у повітря МіГи, однак у більшості випадків вильоти не бойові. Проте тривоги оголошують по всій країні, адже передбачити, під час якого вильоту росіяни таки запустять "Кинджали", – неможливо. Цими ракетами з винищувачів МіГ-31К росіяни вже неодноразово атакували Україну, зокрема:
- Вранці 11 листопада Повітряні сили поінформували про зліт кількох бортів МіГ-31К.
- Зранку 7 жовтня по всій Україні оголосили повітряну тривогу черех зліт МіГ-31К. Згодом стало відомо про пуски гіперзвукових ракет типу "Кинджал". Вибухи пролунали у Києві та на Хмельниччині.
- 8 липня росіяни підняли у повітря МіГ-31К та запустили ракети "Кинджал" по Києву.
- Вранці 14 червня по всій території України була оголошена повітряна тривога через зліт МІГ-31К. У Повітряних силах ЗСУ попередили про швидкісну ціль на Київщину. Через декілька хвилин на Хмельниччині пролунали вибухи. Згодом командування ПС підтвердило, що ворог атакував ракетою "Кинджал".
- 20 травня відбувся зліт одразу 6 МіГ-31К. 4 винищувачі злетіли з аеродрому "Саваслейка" та ще 2 з Астрахані.
- 8 травня під час ранкової масованої атаки відбувся зліт МіГ-31К, з якого росіяни запустили "Кинджали", кількість ворожих повітряних цілей наразі невідома.
- 27 квітня після 5:00 відбувся зліт МіГ-31К з аеродрому "Саваслейка" у Нижньогородській області Росії. Були пуски "Кинджалів", кількість наразі невідома.
- 11 квітня під час масованої атаки росіяни підняли у повітря 6 винищувачів МіГ-31К і, відповідно, 6 аеробалістичних ракет "Кинджал" атакували Україну. Під ударом знову опинився Стрийський район Львівщини.
- 29 березня 2024 року росіяни запустили 3 аеробалістичні ракети з винищувачів МіГ-31К у напрямку західних областей України. Під ударом знову опинилася Львівщина.
- 24 березня 2024 року, після нічної масованої атаки, уранці росіяни запустили "Кинджали" й повторно атакували об'єкт на Львівщині, у який вночі влучила ракета типу Х-101/Х-555. Рятувальників, які працювали на місці атаки, вчасно попередили про повторний удар, тому вдалося уникнути жертв.
- 22 березня 2024 року росіяни застосували 7 аеробалістичних ракет "Кинджал" для обстрілів енергетичної інфраструктури України під час масованої атаки.
- 21 березня 2024 року ворог запустив 2 ракети "Кинджал", однак обидві ракети знищили сили ППО.
- 13 січня 2024 року росіяни запустили 6 ракет цього типу. Хоч і вони не були перехоплені системами ППО, проте Повітряні сили відзначили, що ті ракети, які не вдалося знищити, зокрема і "Кинджали", не досягли своїх цілей завдяки роботі засобів радіоелектронної боротьби.
- 8 січня 2024 року росіяни під час масованої атаки застосували 4 ракети "Кинджал".
- 2 січня 2024 року під час однієї з найбільших атак на Київ, росіяни запустили 10 "Кинджалів", однак усі були знищені силами ППО. Це була наймасштабніша атака цими ракетами.
- 29 грудня 2023 року з 158 засобів повітряного нападу під час масованої атаки, які запустили росіяни, були 5 аеробалістичних ракет "Кинджал".
- 14 грудня 2023 року росіяни атакували Київ та Хмельницьку область трьома ракетами "Кинджал", одну з яких вдалося знищити силам ППО.
- 11 серпня 2023 року росіяни атакували Україну за допомогою чотирьох "Кинджалів". Одну ракету знищили сили ППО, 3 атакували Івано-Франківщину та вбили дитину.
- 6 серпня 2023 року росіяни застосували 3 ракети "Кинджал".
- 26 липня 2023 року 4 аеробалістичні ракети "Кинджал" атакували Хмельницьку область.
- 22 червня 2023 року росіяни запустили "Кинджали" в напрямку Дніпропетровщини. Жодна з трьох ракет цілі не досягла.
- 16 червня 2023 року під час чергової атаки "Кинджалами" сили ППО знищили 6 аеробалістичних ракет.
- 16 травня 2023 року сили ППО успішно знищили 6 із 6 запущених росіянами "Кинджалів";
- 6 травня 2023 року українським оборонцям неба вперше в історії вдалося знищити аеробалістичну ракету "Кинджал".
- 9 березня 2023 року під час масованої атаки по енергетиці росіяни запустили 6 ракет "Кинджал".
- 26 січня 2023 року для обстрілу України росіяни використали 2 аеробалістичні ракети;
- 7 серпня 2022 року росіяни атакували Вінницьку область ракетами "Кинджал". Попередні застосування цих ракет невідомі, проте у Повітряних силах відзначають, що до цього часу кілька разів фіксували "Кинджали". Мова йде про 10 – 12 ракет.
Характеристики МіГ-31К
МіГ-31 – був першим радянським винищувачем 4 покоління. Як пише Defence Express, спочатку МіГ-31 призначався для перехоплення крилатих ракет та інших складних повітряних цілей. У літака визначні характеристики:
- швидкість до 3 400 кілометрів на годину,
- стеля 20 кілометрів,
- радіус дії 720 кілометрів,
- вага 46,75 тонни.
До прикладу, жоден винищувач, який є в України, не здатен розвивати таку швидкість.
Різні модифікації МіГ-31 використовувалися як носії перспективних озброєнь та навіть для виведення на орбіту супутників. На початку 2010-х років обговорювалося питання щодо припинення експлуатації МіГ-31, але було вирішено залишити літак як модернізований перехоплювач МіГ-31БМ, а пізніше – модифікувати до МіГ-31К.
В огляді Defence Express ідеться, що в першій версії з УР "Кинджал" МіГ-31К на літак замість РЛС встановили нову систему зв'язку та цілевказівки.
Через розміри та вагу ракети змінився центр важкості літака. Це вимагало перенавчання пілотів. Досі застосовувати УР "Кинджал" могли лише висококваліфіковані екіпажі – це вимагало дуже точно витримувати швидкісний режим та траєкторію польоту.
Фактично модифікований МіГ-31К виконує функцію "1-го ступеня" ракети. Він розганяється та набирає велику висоту, після чого виконує пуск. Система вказівки дозволяє вводити польотне завдання прямо з борту літака.
Тривоги через МіГ-31К можуть лунати по кілька разів на день
Якщо в Росії злітає російський МіГ-31К, то в Україні неодмінно оголошують повітряну тривогу.
Річ у тім, що ракета Х-47 "Кинджал", яку несе цей літак, становить загрозу для всіх регіонів країни. Ця ракета може вражати цілі на відстані до 2 000 кілометрів.
Що відомо про ракети "Кинджал" / Інфографіка 24 Каналу
Максимальна швидкість "Кинджала" – 10 Махів, тобто приблизно до 12 000 кілометрів на годину. Вони небезпечні тим, що можуть маневрувати на траєкторії польоту.
Іноді повітряні тривоги, пов'язані з МіГ-31К, бувають нетривалими. У Повітряних силах пояснювали, що подекуди росіяни підіймають ці літаки для тренувальних польотів.
Наприклад, 8 травня відбувся зліт МіГ-31К з аеродрому "Саваслейка", що в Росії. МіГ-31К могли також супроводжувати ще й винищувачі Су-30СМ.
Також парк літаків, який Росія тримає у Білорусі, так чи інакше потребує регламентних робіт. Проводити їх окупанти можуть саме на території Росії.
Повітряні тривоги можуть тривати кілька годин, і вони паралізують усе життя в Україні, негативно впливаючи як на економіку, так і на ментальне здоров'я українців. Утім, українці знайшли вихід: вони ставляться до російської загрози з іронією, а сам літак – носій "Кинджалів" стали називати "Мить" (український переклад російського слова "миг", яке співзвучне назві літака). До іменника "Мить" зазвичай додається міцний прикметний "й**ана", щоб підкреслити ставлення до російської геноцидної авіації. Також українці активно під час повітряних тривог надсилають прокльони пілотам "Миті" та персонально бажають усяких негараздів "Саваслейці", де ті базуються.
Чи може Україна боротися з "Кинджалами"
- Донедавна Україна не мала засобів боротися з гіперзвуковими ракетами типу "Кинджал". Та ситуація змінилася після того, як партнери у квітні 2023 року передали Україні ЗРК Patriot.
- У ніч проти 4 травня над Києвом вперше було збито російську ракету "Кинджал" завдяки ЗРК Patriot. У Повітряних Силах зазначили, що росіяни, на жаль, зарано дізналися про здатність України збивати цей тип ракет.
- Крім того, речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат наголосив, що не варто сильно тішитися. Річ у тім, що Україні все одно потрібно мати більше систем ППО, щоб протистояти атакам Росії.
- Такі ракети, як "Кинджал", можна збивати винятково в автоматичному режимі. Крім ЗРК Patriot, потенційно ці ракети може збивати система FSAF SAMP/T, яку теж має отримати України.
- Разом з тим, на Заході вважають, що збиття російського "Кинджала" завдяки ЗРК Patriot поставило під сумнів можливості нового покоління озброєння Росії.
- Кремлівська пропаганда рекламувала "Кинджал" як ракету, в якої немає аналогів. Та тепер "Кинджал" може виявитися не таким маневровим або швидким, коли наближається до цілі.
Скільки МіГ-31 має Росія
На початку 2021 року ВПС Росії налічували 131 перехоплювач МіГ-31. Це радянський двомісний надзвуковий всепогодний винищувач-перехоплювач дальньої дії. МіГ-31К – це модифікація з можливістю підвісу ракети "Кинджал".
Кількість російської авіації лякає, однак ресурс значної частини літаків окупантів вичерпався. Причина в тому, що літаки успадковані від часів колишнього Радянського Союзу, який припинив існувати у 1991 році.
Ці літаки модернізуються (з величезними проблемами через санкції) до варіантів МіГ-31БМ або МіГ-31К. Більшість з цих літаків служить понад 30 років і можливості їх подальшої експлуатації, навіть попри модернізації (а насправді – лише обслуговування та ремонт), вичерпано. Потенційно на заміну цим літакам має прийти МіГ-41.
Про те, що МіГ-31 вже застарілий літак, свідчать чимало катастроф та аварій. У 2022 році відбулося щонайменше 5 таких інцидентів:
- 29 січня 2022 року у Новгородській області МіГ-31 викотився за межі злітно-посадкової смуги та розвалився;
- 8 квітня 2022 року у Ленінградській області МіГ-31 розбився, екіпаж катапультувався;
- 1 жовтня 2022 року на аеродромі "Бельбек" в окупованому Криму МіГ-31К під час зльоту викотився зі злітно-посадкової смуги та вибухнув;
- 2 грудня 2022 року у Приморському краю МіГ-31 під час тренувального польоту розбився, пілоти катапультувались;
- 25 грудня 2022 у Білорусі сталося займання двигуна на одному з МіГ-31К.
Дивіться відео, як горів МіГ-31 у Приморському краю
Ще один схожий випадок стався у січні 2023 року. Під час польоту російського винищувача МіГ-31К поблизу Мінська стався "вибух" який зафіксували місцеві жителі, що проживають неподалік військового аеродрому.
Тепер до цього списку доєднається МіГ-31, який загорівся та втонув у Мурманській області.
Український військовий портал Defence Express, аналізуючи російські літаки, писав, що в Росії є близько 20 МіГ-31К. Водночас у ворога всього три екіпажі, які здатні застосовувати ракети "Кинджал" на Міг-31К.
Не лише "Кинджали": чим небезпечний МіГ-31К
Модернізований МіГ-31К – основний носій російського гіперзвукового авіаційного ракетного комплексу Х-47м2 "Кинджал". Вперше про МіГ-31К як носіїв нових ракет "Кинджал" повідомив Владімір Путін у посланні Федеральним зборам у 2018 році.
МіГ-31К з "Кинджалом" / Фото з росЗМІ
Також літак є носієм ракет великої дальності класу "повітря-повітря" Р-37М, яку вважають авіаційною ракетою з однією з найбільших дальностей ураження. Ракета розвиває максимальну швидкість до 6М та здатна уражати цілі на дальності до 300 кілометрів.
Кількість МіГ-31К у Росії оцінюється як незначна у порівнянні з понад сотнею "лінійних" МіГ-31. МіГ-31 у ролі звичайного перехоплювача доволі небезпечна машина через наявність потужного радіолокаційного обладнання.
Defence Express наголошує, що реальну загрозу ракети "Кинджал" почнуть представляти лише тоді, коли їх можна буде пускати з літаків МіГ-31И, а не МіГ-31К. Однак загрозу в жодному разі не слід відкидати.
ГУР ідентифікувала росіян, які обстрілюють Україну "Кинджалами"
Головне управління розвідки Міністерства оборони України успішно ідентифікувало 29 осіб командного, льотного та технічного складу 44-го окремого авіаційного полку спеціального призначення дальньої авіації повітряно-космічних сил збройних сил Росії.
Також ідентифіковано сім офіцерів з-поміж технічного персоналу полку.
За даними розвідки, 44 окремий авіаційний полк сформовано 01 грудня 2021 року. Місце постійної дислокації російського угруповання аеродром "Саваслейка" Нижньогородської області Росії.
Полк має двохескадрильну структуру, штатно до 24 літаків ― винищувачів-перехоплювачів дальньої дії МіГ-31К,
– наголосили в ГУР.
Встановлено також і бортові номери літаків МіГ-31К зі складу полку:
- RF-20862;
- RF-03230;
- RF-20882;
- RF-03231;
- RF-03234;
- RF-19275;
- RF-94268;
- RF-42251;
- RF-42253;
- RF-20867;
- RF-20883.
Представники розвідки нагадали, що за кожен здійснений проти України воєнний злочин буде справедлива відплата.