Зважаючи на те, наскільки європейське турне розпіарили, з пустими руками Зеленський точно не повернеться. Про це 24 Каналу сказав військовий експерт Роман Світан.

До теми Потрапили в точку, – політтехнолог про основні тези промови Зеленського в Європарламенті

Яку зброю може отримати Україна

Головна мета, яка озвучувалися і раніше, це авіація. Перший компонент – вертольоти. Передовсім йдеться про Apache, які, на переконання Світана, не є великою проблемою для наших партнерів, адже їх дуже багато. Вони давно літають та виконують бойові завдання, це гарна машина, яка прикриє тяжкі танки.

Це частина наступальної тріади – важкий танк, легка броня та вертоліт підтримки. Питання з Apache буде вирішене, хоч ще не підсвічене. Воно може бути саме в закритій частині домовленостей,
– відзначає полковник ЗСУ у запасі.

Другий компонент – багатофункціональні винищувачі:

  • Американські F-16 – теоретично, ми можемо отримати близько 200 одиниць. Їх вироблено понад 4000, літає близько 3000. "Менше ніж 10% – невелика проблема для наших партнерів. Один літак виконує одразу 4 завдання – винищувачі, перехоплювача, штурмовика та бомбардувальника. Ба більше, він втричі дешевший за основні європейські літаки такого рівня", – зауважив льотчик-інструктор.
  • Британські Eurofighter Typhoon – країна може виділити 12 машин та навчити наших льотчиків. Велика Британія може передати їх першою.
  • Французькі Rafale та Mirage – може йтися щонайменше про дві ескадрильї.

Якщо в нас буде трійця – F-16, Eurofighter Typhoon та Rafale або Mirage – ми впораємося з цим, і підготуємо наших льотчиків та аеродроми. Ці літаки несуть основні види бойової авіаційного навантаження, що є в країн НАТО,
– запевняє військовий експерт.

За словами Світана, імовірно, Україна отримає і далекобійні ракети. Так, партнери можуть передати нам GMLRS до HIMARS, які працюють на 150 кілометрів. "Це більше питання до американців, вони, якщо що, будуть передавати", – акцентує військовий експерт.

Можна розраховувати й на Storm Shadow – хороша крилата ракета, здебільшого протикорабельна. Cвітан підкреслює, що вона може потопити увесь чорноморський флот, а це важливе завдання як для України, так і для Великої Британії.

Це ракета з інерційною системою виведення на ціль. Закладається певний маршрут, вона сама наводиться на ціль. Їй все одно, що це буде – корабель, великий склад, морська база чи міст,
– пояснив льотчик-інструктор.

Яку ціль програмісти закладуть – на ту вона й вийде. Причому, додає Світан, в неї дуже хороша бойова частина – спершу відстрілюється заряд, який пробиває дірку, а потім заходить заряд підриву.

"100% гарантія знищення об'єкта. Коштує вона, щоправда, дорого – близько 1,5 мільйона. В принципі, заради того, щоб створити велику купу брухту з російського флоту, я думаю, не варто дрібнитись. І наші партнери точно цього не робитимуть", – підсумував Роман Світан.

Сюрприз для Росії

  • Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц наголошував, що не буде передавати Україні винищувачі. Проте німецький таблоїд Bild повідомив, що під час зустрічі в Парижі Президента України Володимира Зеленського з Еммануелем Макроном і Шольцем, він переконував їх передати нам саме літаки і далекобійну зброю. Поки що відповіді немає.
  • Як стверджує політтехнолог Борис Тизенгаузен, багато лідерів європейських країн посідають в питання постачання зброї вичікують, хто зробить перший крок. Заява про передачу зброї пролунала, і починається лавиноподібний ефект – всі приєднуються до ініціатора.
  • Саме так, наголошує Тизенгаузен, було з танками. Подібний сценарій розгортатиметься і з винищувачами.
  • За словами політтехнолога, зміна риторики, політики та практичне надання, зокрема, авіації залежить від успіхів України. Коли ми їх демонструємо, це зміцнює довіру наших європейських партнерів. Вони вважають, що зброя в надійних руках – даємо їм і надалі.
  • "Я думаю, що все буде, і авіація буде. І добре роблять, що не говорять, коли почали навчання українські пілоти і на чому. Сюрприз буде Росії", – наголосив Борис Тизенгаузен.