Стовп чорного диму з російського генконсульства у Сан-Франциско не на жарт налякав місцевих жителів. Люди навіть викликали пожежників. Та їх росіяни на територію дип-установи не впустили, заявивши, що просто запалили камін. І це при 35-градусній спеці на вулиці.
Трохи згодом, клуби диму помітили і на задньому дворі торгового представництва Росії у Вашингтоні. Там теж щось палили. За кілька годин до цього робітник демонтував камери спостереження навколо будівлі. У російському МЗС багаття посеред двору спершу назвали звичайними "заходи консервації будівель". Та зрештою російський консул у Сан-Франциско визнав, за вогнем пішли документи. Так мовляв турбуються про безпеку громадян.
Чому знищити – тому що багато речей, і паспортні справи, і візові справи. це особисте життя громадян,
– сказав генконсул Росії у Сан-Франциско Сергій Петров.
Але таке пояснення – це лише красива вигадка, за якою ховається реальна спроба замести сліди розвідувальної діяльності. Колишній агент ФБР Рік Сміт каже, росіяни спалили значно серйозніші документи, аніж просто особисті справи громадян.
Нарешті є усвідомлення з боку адміністрації президента США, що росіяни були залучені до розвідоперацій у цьому консульстві, якими вони займалися впродовж десятиліть,
– заявив колишній спецагент ФБР Рік Сміт.
І схоже Кремль намагається всіляко приховати незаконну діяльність. Російське МЗС висловило офіційний протест проти того, що американські правоохоронці начебто хочуть обшукати російські дип-представництва у Сан-Франциско і Вашингтоні. Та чи справді американці планують проводити обшуки – поки невідомо. Після закриття генконсульства, росіянам доведеться їздити в інші міста, аби отримати документи чи вирішити інші питання.
Читайте також: Нового папу так і не вибрали: як соцмережі жартують про чорний дим над консульством Росії у США
І такими незручностями росіяни мають завдячувати Владіміру Путіну, який наприкінці липня вирішив скоротити кількість працівників американських дипмісії у Росії на 755 осіб. Крім того, забрав у США дачу та склад в Москві. Саме ці кроки і змусили Вашингтон закрити російське генконсульство у Сан-Франциско і два торгові представництва у Вашингтоні і Нью-Йорку. Тож тепер обидві країни зрівнялися не тільки за кількістю дипломатів, а й за кількістю консульств – по три у кожної. Втім, загальний баланс все ж на користь Кремля.
І зберігши за Москвою певну перевагу, у Вашингтоні сподіваються, що це допоможе зупинити дипломатичну війну між країнами. Та у Кремлі такий жест навряд чи зрозуміють. Глава російського МЗС уже пообіцяв жорстко відреагувати на закриття російських дип-представництв. Тож вочевидь чекати нового витку напруги між США і Росією залишилося не довго