Подробиці: Стало відомо, чому в Шустера забрали дозвіл на роботу

Це ж цензура, наступ на свободу слова! – чути звідусіль. При цьому сам Савік знову продемонстрував, що він професіонал. Зібрав прес-конференцію і оголосив голодування, яке, за його словами, триватиме до тих пір, поки йому не повернуть право працювати в Україні.

Скандал довжиною в 10 років

Савік Шустер з'явився в Україні відразу після "помаранчевої" революції – в 2005 році. Саме після обрання президентом Віктора Ющенка журналісти – після "темників" часів Кучми-Медведчука і жорсткої цензури – змогли висвітлювати події так, як вони це бачили. Тоді ж і з'явилися ток-шоу в прямому ефірі. Одним з перших була "Свобода слова" на телеканалі ICTV, ведучим якої став громадянин Канади і Італії Савік Шустер, що перекочував в Україну з Росії.

Треба віддати належне – програма була цікавою і новою в усіх відношеннях. У студію запрошували чотирьох головних учасників, а також експертів і журналістів. У залі були присутні глядачі, які могли за допомогою спеціальних пристроїв показувати своє позитивне, нейтральне або негативне ставлення до слів виступаючого. Все це відбувалося в прямому ефірі, і українці могли спостерігати за часто дуже гарячими дебатами, а то і відвертими скандалами, які влаштовували політики в студії. Втім, через деякий час ток-шоу став вести телеведучий Дмитро Куликов, а Савіку Шустеру довелося шукати застосування своїм талантам на іншому телеканалі.

У 2007 році Шустер переходить на телеканал "Інтер", де веде шоу "Свобода Савіка Шустера". Саме з того моменту ток-шоу під його чуйним керівництвом стало перетворюватися в балаган і стало нагадувати своєрідну версію "Дом-2".


2011 рік. Бійка у студії Савіка Шустера за участі Сергія Пояркова і Олеся Бузини. Фото For-ua

Скандали, образи, навіть бійки між політиками постійно супроводжували ефіри, піднімаючи рейтинги, відповідно, і гонорари, все вище. Савік вмілою рукою спрямовував дискусії в потрібне русло, виставляючи одних учасників у вкрай непривабливому вигляді, а інших – в більш вигідному світлі. Тоді заговорили про тісні зв'язки журналіста з Партією регіонів, що й не дивно, оскільки "Інтер" належить відомому олігархові і тодішньому спонсору "регіоналів" Дмитру Фірташу. Шустер завжди вмів бути лояльним до потрібних людей. Коли Юлія Тимошенко очолила Кабмін вдруге, вона була постійним гостем у Шустера, що дозволяло лідеру "Батьківщини" підвищувати свою популярність. У 2013-му частим гостем був тоді ще не дуже відомий лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Зате зараз у нього дуже гідні рейтинги...


Олег Ляшко в гостях у Савіка Шустера. Фото mskod

У 2008 році телепередача "Шустер live" вийшла в прямому ефірі на телеканалі ще одного "регіонального" олігарха Ріната Ахметова – "Україна". Популярність шоу і журналіста росли, і Савіка Шустера запросили ні багато, ні мало – на Перший національний. Це вже всеукраїнський рівень. Пропрацював Шустер там досить довго – два роки, після чого знову повернувся на "Інтер", а пізніше – ще раз на Перший національний.

Треба відзначити, що Шустер під час подій на Майдані восени 2013 року після одного з скандальних ефірів на "Інтері", яке не сподобалося його власникам, був змушений покинути Україну, а шоу не виходило до 2014 року.

До речі, в 2013-му вартість одного 4-годинного епізоду шоу офіційно обходилася каналу "Інтер" в $ 50 000.

Після зміни влади в Україні Савік знову приїхав до Києва – спочатку працював на Першому національному, потім на "112". Паралельно майже рік програма транслювалася на 24 Каналі, але в лютому-2015 контракт було розірвано.

Тоді ж на початку 2015-го відбувся ще один знаковий скандал, пов'язаний з Шустером. Він запросив в ефір російського журналіста Максима Шевченка, який став розповідати про "каральну операцію" української влади на Донбасі. Тоді ж з'явилася інформація про те, що Національна рада з питань телебачення і радіомовлення має намір закрити шоу на "112". Перший заступник голови Нацради Ольга Герасим'юк заявила, що програма залишиться, але зазначила, що Шустер дуже вправний маніпулятор.

Савік, на жаль, не зовсім коректно робив собі промоушн разом з каналом. "Шустер live" - комерційне та маніпулятивне шоу. Вони роблять гроші на спектаклях. У таких ток-шоу все залежить від ведучого. Що стосується каналу "112", то лише останнє наше попередження стосувалося трансляції програми Шустера. Зауважте, що шоу з тих пір регулярно так і виходить,
– сказала Герасим'юк.

Скандалом завершилася спроба Шустера виходити в 2015 році в ефірі телеканалу глави групи "Приват" Ігоря Коломойського – "1+1". У вересні програму зняли за 2 хвилини до виходу. Керівництво каналу пояснило рішення тим, що "в ситуації, яка виникла в країні в останні кілька днів, суспільство вже вкрай напружене і політизоване, і канал не готовий розпалювати його ще більше". Сам Шустер звинуватив Коломойського в домовленостях з адміністрацією президента, в досить грубій формі заявивши: "Я не ваш раб, я не якесь лайно в ваших руках. І частіше дивіться в дзеркало. Може, там ви побачите більше правди".

Після цього Шустер заснував власний телеканал 3S.tv, де виходив до сих пір.


Савік Шустер в ефірі

Податки і голодування

До постійних конфліктів з власниками телеканалів, які тільки збільшували популярність шоу і його ведучого, на початку цього року додалися ще й скандали з владою.

15 січня Савік Шустер повідомив, що отримав повістку про виклик до слідчого управління фінансових розслідувань податкової інспекції у кримінальній справі. Податкова служба порахувала підозрілим, що "Савік Шустер Студія" продала Національної телекомпанії України свої програми за ціною нижче ринкової (за 12 гривень!) і звинуватила студію в ухиленні від сплати податків, зажадавши відшкодування в розмірі понад 13 мільйонів гривень. Загалом, суть претензій цілком обґрунтована. Але в умілих руках Шустера це стало черговою сенсацією і нібито спробою пригнобити журналіста і свободу слова взагалі. Савік заявив, що Державна фіскальна служба, "переслідуючи "Савік Шустер Студії", виконує замовлення людей, яким не вигідно, щоб на телеканалах лунала правда".

Нинішній виток із забороною Шустеру працювати в Україні виглядає як ще одна ланка в добре продуманій виставі. Приводом для цього, за словами представника Київського центру зайнятості Дмитра Шульги, стало те, що у відомстві порахували неправдивими документи, подані Шустером, щодо відсутності у нього судимості.

В даний час отримана інформація від Державної служби зайнятості про те, що відкрито кримінальне провадження ще в 10-му місяці 2015 року... Посилаючись на це, ми, як виконавчий орган, отримавши це офіційний лист, дозвіл повинні були анулювати,
– сказав Шульга.

Шустер в свою чергу оголосив голодування "до моменту повернення мені права працювати в Україні".

Це не проблема патріотизму українського. Я патріот Європи. Я не хочу, щоб в Європі крали, я не хочу, щоб в Європі знущалися над людьми, я не хочу, щоб в Європі були війни. Я вважаю, що ті, люди, які сьогодні приймають такі рішення, як ми бачили, це люди, які ведуть нас до чергової війни, кровопролиття,
– пояснив Шустер.

Суїцид і маніпуляції

Думки експертів та журналістів розділилися. Одні його захищають, наприклад, народні депутати Сергій Лещенко і Мустафа Найєм, який колись працював у Шустера. Так, Лещенко на своє сторінці в Фейсбук написав:

Сама підстава для скасування дозволу на роботу є абсурдною – Шустер може фігурувати хоч в десятках кримінальних проваджень, але це не означає його судимість доти, поки вирок не набув законної сили, тобто після апеляції. На сьогоднішній день справа не тільки не розглядалася в суді – Шустера навіть не оголошено підозру.

Ухвалювати рішення, прикриваючись такою фейковою підставою, виконавці могли тільки в одному випадку – якщо вони мають пряму гарантію згори, що їм за це нічого не буде. І надати такі гарантії в сучасній Україні може тільки одна людина – президент Порошенко. Щоправда, у гаранта прав і свобод людини є можливість показати своє лідерство та непричетність до згаданих подій, просто втрутившись у ситуації на боці журналістів.


Мустафа Найєм і Савік Шустер. Фото УНІАН

У свою чергу Найєм зазначив:

Рейтинговий суїцид триває. Це з приводу позбавлення Савіка Шустера дозволу на роботу. Можна по-різному ставитися до самого Савіка, але за великим рахунком це ж не про нього, а про методи і логіці прийняття рішень. Добре, якщо це ініціатива зверху. Гірше, якщо система вже сама приймає такі рішення. На щастя, суспільство вже навчилося долати ці метастази маразму – реакція говорить сама за себе. Ідіоти відступлять, важливо, щоб їх місце займуть інші, більш системні хлопці.

А от політолог Євген Магда вважає інакше:

Рівного Шустеру телеведучого, здатного направляти думку присутніх в студії в тому чи іншому напрямку, сьогодні в Україні немає. Він чітко вловив відмінні перспективи і можливості, які подарували йому головотяпство столичної служби зайнятості, швидко звинуватив в тому, що відбувається, найбільш рейтингового представника влади (Порошенко) і оголосив голодування. Природно, після такого інформаційного залпу практично будь-які виправдання і навіть раціональні дії представників влади мають блідий вигляд, а Савік, ясна річ, в білому.

Випадковість чи вміло зрежисована вистава?

Судячи з реакції перших осіб держави, експерт правий. Президент Петро Порошенко висловив надію, що інцидент з телеведучим буде вичерпано в найкоротші терміни, а прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив розібратися в ситуації і оперативно її врегулювати відповідно до чинного законодавства. Міністр інформаційної політики Юрій Стець також вирішив "втрутився" в ситуацію, заявивши, що дізнається більш докладно про скандал навколо Савіка Шустера у міністра соціальної політики Андрія Реви.

Примітно, що черговий скандал навколо Шустера збігся з візитом в Україну помічника держсекретаря США Вікторії Нуланд. За океаном, як відомо, дуже педантично ставляться до будь-яких спроб обмежити свободу слова. Тому, скоріше за все, щоб не засмучувати зарубіжну гостю, українська влада постарається зам'яти конфлікт. І Савік дійсно знову буде весь в білому, на коні, з високими рейтингами і великими гонорарами.

З іншого боку, гучні слова про голодування – це маніпуляція і спекуляція. Особливо непривабливо це виглядає на тлі голодування Надії Савченко. До того ж, навряд чи великий режисер Савік Шустер планує померти з голоду. Питання, кому знадобилося ця чергова дія довготривалої вистави? Якщо скласти всі факти, то кожен новий скандал завжди обертається на користь Шустера і виставляє в непривабливому світлі українську владу і чиновників. Залишається зрозуміти: це банальне нехлюйство чиновників чи добре продумані дії?