Рішення про утилізацію ракет викликало чимало суперечок, оскільки Швейцарія могла передати ці ракети Україні для захисту своєї інфраструктури.

Дивіться також Парламент Швейцарії не скасував заборону на реекспорт зброї

Швейцарія модернізувала "Рапіри", які закупила у 1980-х роках

"Планується, що всі системи будуть демонтовані та утилізовані в рамках цих інших траншів", – повідомив речник федерального офісу оборонних закупівель Armasuisse Кай-Гуннар Сіверт.

До складу установки, яку Швейцарія закупила у 1980-х роках, входить стартовий майданчик і радарна система. У 2007 році федеральний уряд вклав багато грошей у модернізацію.

Тоді армія закупила 2 000 сучасних керованих ракет, які зараз також утилізуються, тому що Швейцарія виводить "Рапіру" з експлуатації з кінця 2022 року.

Як Україна б могла застосувати "Рапіри"

"Ракети старі, але ще не зовсім застарілі", – зазначив Петер Шнайдер, колишній головний редактор Allgemeine Schweizerische Militaerzeitschrift (ASMZ).

Вони можуть бути дуже добре використані проти низьколітаючих цілей, таких як безпілотники,
– сказав військовий експерт.

"Рапірою" також можна було б боротися з винищувачами або гелікоптерами. На думку Шнайдера, таким чином Україна могла б захистити цивільну інфраструктуру.

Член Національної ради від зелених лібералів Франсуа Пуанте, який підтримує передачу зброї Україні, назвав абсурдним рішення про утилізацію оборонної зброї у Швейцарії.

Для передачі "Рапір" не було юридичних перепон

Віцепрезидент Комісії з питань політики безпеки зазначив, що з юридичної точки зору передача "Рапіри" в Україну була можлива. Причина в тому, що "Рапіра" – це система британського виробництва.

Тому до ракет застосовуються зовсім інші правила, ніж до швейцарської зброї. Згідно з рішенням Федеральної ради від 2006 року, іноземні системи, які були зняті з озброєння, повинні бути продані назад до країни-виробника в першочерговому порядку. Швейцарія не повинна вимагати заборони реекспорту.

Однак Британія не надсилала такий запит Швейцарії і федеральний уряд вирішив утилізувати "Рапіри" у 2019 році.

Велика Британія поетапно зняла з озброєння ракети "Рапіра" у 2021 році. У Міноборони Британії заявили у відповідь на запит, що утилізували всі ракети ще до початку війни. Пізніше утилізація викликала критику на острові. Основна теза полягала в тому, що ця зброя могла б допомогти Україні.