Росія не зможе скопіювати цю систему

Фонд FMS міноборони США закуповує та передає Україні 18 комплектів IFADTS (International Field Artillery Tactical Data System). Це експортна версія новітньої системи управління артилерією армії США AFADTS.

Читайте також Як Резніков зіпсував плани Кремля про нову хвилю мобілізації

Аналогічних систем на озброєнні збройних сил Росії нема через значне технологічне та організаційне відставання від НАТО. Росіяни не зможуть це скопіювати. А ми зможемо створити перевагу в управлінні. Для цього треба зрозуміти пріоритети та можливості, які відкриваються для ЗСУ. Фактично ми повноцінно запроваджуємо американську доктрину мережецентричної війни, це варто усвідомити, проаналізувавши американські джерела.

Що таке система IFADTS/AFADTS фізично?

Це автоматизована система управління артилерійських підрозділів. Вона створює ситуаційну обізнаність щодо своїх та ворожих сил, а також визначає порядок дій підрозділів та ураження цілей. Тобто це спеціальна військова мережа комп'ютерів, які з'єднані через термінал по каналах радіозв'язку, захищеного від перешкод РЕБ.

Це компактний та мобільний командний пункт управління артилерією, якою можна безперервно керувати з одного чи кількох ноутбуків в будь-яких умовах в режимі реального часу.

IFADTS поєднає операторів в тилу й на передовій

В чому значення системи IFADTS/AFADTS для управління?

1. Система автоматизує та пришвидшує 2 ключових складові бойового управління з "циклу Бойда" – орієнтацію в обстановці та ухвалення рішення командиром на ураження.

2. Система дозволяє реалізувати сучасну американську доктрину мережево-центричної війни:

  • поєднує у єдиній системі всіх операторів на полі бою та в тилу. Вони отримують спільне бачення ситуації та розуміння дій інших операторів;
  • формує єдиний протокол комунікації, який дозволяє миттєво додавати нові дані, корегувати ситуацію усіма операторами системи, створювати зворотний зв'язок;
  • усуває вертикальну ієрархію та необхідність узгодження рішень на ураження зверху вниз та знизу вверх, тобто дозволяє ухвалювати рішення миттєво;
  • дозволяє автоматизувати весь цикл бою від визначення цілі до її ураження.

Рекомендуємо Ситуація з газом у ЄС краща, ніж була до війни: як Росія втратила свій козир

Сучасна війна – це фронт сенсорів

Як IFADTS/AFADTS змінить тактику у війні з Росією?

1. Це максимальна швидкість артилерії необхідна для ведення контрбатарейної боротьби та знищення вогневих позицій російської артилерії та мінометів, які змінюють позиції після стрільби. HIMARS, MLRS, Pz2000 та Ceasar обладнані автоматизованими системами управління вогнем, які інтегровані з IFADTS/AFADTS.

2. Я багато писав, що сучасна війна – це не фронт людей. Це – фронт сенсорів. Бо сенсори забезпечують спостереження, передачу даних та прицілювання, яке є точнішим та швидшим за людське око. Боєздатність людей визначається їх здатністю ефективно застосувати сенсори в руках.

Потрібна саме автоматизована система, яка збирає дані від операторів. Адже сенсорів багато. IFADTS дає командиру можливість усвідомлювати та керувати фронтом сенсорів – миттєво отримувати дані:

  • від радарів артилерійської розвідки, які фіксують політ російських снарядів;
  • від дронів, які спостерігають за цілями;
  • від супутників, які роблять знімки;
  • від радіоелектронної розвідки, яка фіксує радіоперемовини;
  • від своїх та сусідніх підрозділів на полі бою;
  • від своїх підрозділів у тилу, які займаються ремонтом та підвозом боєкомплекту.

Тепер усі ці дані не будуть викладатись розрізнено. Вони миттєво відображатимуться на екрані у командира артилерії в цьому районі, у розвідників, командира взводу або батареї HIMARS чи MLRS, яка безпосередньо завдає удар.

3. Максимальна ефективність застосування IFADTS буде тоді, коли організація управління артилерією ЗСУ буде по-справжньому побудована на стандартах НАТО.


Схема застосування автоматизованої системи управління артилерією армії США AFADTS-IFADTS

Весною нові системи вже будуть на фронті

Коли IFADTS з'явиться на фронті та буде помітна дія?

1. У закупівлі позначено, що разом з системою закуповується програма навчання, яка розрахована на 7 тижнів. На фронт системи можуть надійти у найближчі 3 місяці. Можливо, і раніше, якщо тренування операторів вже розпочались.

Важливо На свята буде відносно спокійно: коли Росія може завдати нового масованого удару по Україні

2. У 2022 році, згідно з повідомленнями компанії Lockheed Martin, вони виробили близько 10 000 високоточних ракет M30-M31. Згідно з ухваленим військовим бюджетом США, Lockheed Martin отримала 5-річний контракт на виробництво 106 000 високоточних ракет.

Тобто виробництво значно збільшується. Підвищення якості управління буде посилено збільшенням кількості ракет, щоб знищувати російські батареї, склади та командні пункти в набагато більшій кількості ніж торік.