Народні обранці отримують у середньому від тисячі доларів. Аби депутатам та чиновникам вистачало, окрім бюджетних коштів, грошима можуть допомогти однопартійці.
Читайте також: Парламентські вибори 2019: список партій
Нечисті на руку обранці за купюри у конвертах голосують відповідно до думки партії, а не за власними переконаннями. Хоча, традиційно, нові претенденти на крісло у Раді обіцяють так не робити.
У Кабміні схожа фінансова ситуація. Офіційна зарплата прем'єр-міністра Володимира Гройсмана менша за заробіток досвідченого айтішника. За травень 2019 року урядовець з усіма виплатами отримав трошки понад 30 тисяч гривень.
Володимир Гройсман
Якою має бути гідна зарплата для чиновника – по-філософськи дають відповідь у Міністерстві соціальної політики.
Люди, які оперують, або є розпорядниками коштів на мільярди гривень, то повинні отримувати зарплату таку, щоб у них не було, як в пісні у Сліпакова: "Мимо меня протекает финансов огромный поток, я себе позволяю из потока сделать глоток",
– заявив Міністр соціальної політики України Андрій Рева.
Українські економісти стверджують, що варто йти на непопулярні кроки – зарплатню депутатам і чиновникам слід підвищити у 4-5 разів. Аби в політику хотіли йти дійсні професіонали. І їх важко було спокусити винагородою за проштовхування потрібних рішень.
Стежити за статками держслужбовців мали б антикорупціонери. Та поки такого механізму в Україні фактично не існує. У лютому 2019 року суд визнав неконституційною статтю про незаконне збагачення, а нову Верховна Рада ще не ухвалила. Тому, якщо депутат сам не вийде і не скаже, що він бере гроші у конверті, довести це майже неможливо.
Читайте також: Україна може почати нову програму з МВФ, – заступник голови АП
Високооплачуваною робота держслужбовця вважається у всіх країнах ЄС. Їх зарплата більша, аніж середні заробітки громадян. Так, наприклад в Італії платня депутата близько 14 тисяч євро на місяць, коли звичайний італієць має 2,5 тисячі євро. Хоча слід сказати, що і рівень корупції у Європі значно менший, аніж в Україні.