Загалом є кілька законів, які регулють державні виплати в Україні. Про це у прямому ефірі ранкового шоу на 24 каналі розповів юрист Лаврентій Царук.

Важливо Пенсії та соцвиплати у липні зростуть: прожитковий мінімум підвищився

Він пояснив, що насамперед мовиться про статтю 46 Конституції України. Вона вказує на те, що кожен громадянин України має право на соціальну допомогу, якщо в нього в житті є така потреба.

Крім того, Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" також регулює ці питання. Що кожен з українців, які працюють, сплачує ЄСВ, це роблять також і підприємці,
– зазначив експерт.

Й пояснив: ці гроші відповідно акумулюються в єдиний Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування. Їх витрачають, якщо є така потреба для когось з громадян.

Ситуація з соціальними виплатами в Україні під час карантину: дивіться відео

Крім цього, за словами Царука, варто згадати й статтю 1 Конституції України. Вона вказує на те, що Україна є соціальною державою. Тобто саме забезпечення соціальних прав громадян – це зміст держави та її головна мета.

Куди звертатися, якщо виплати затримують

Юрист наголосив, що зараз по всій Україні трапляються затримки із соціальними виплатами, громадянам не потрібно мовчати про це. Адже ніяких законних підстав не виплачувати гроші немає.

Ухвалені закони України про боротьбу з коронавірусом прямо вказують, що не може бути ніякої затримки у виплатах на період карантину,
– підкреслив він.

Й додав: безперечно, звертатися з безпосередніми скаргами до інстанцій зараз дещо складно – через карантин. Проте є й інші механізми:

  • звернутися з відповідною скаргою на державну урядову лінію, яка працює цілодобово;
  • написати скаргу та надіслати її за допомогою поштових засобів зв'язку або електронної пошти;
  • телефонувати безпосередньо в інстанції, які затримують виплати.

Чому затримуються виплати

Царук зазначив, що наразі затримки виплат в Україні вже набули масового характеру. Урядовці пояснюють це недотриманням податку ЄСВ. Проте це було прогнозовано. Адже Рада ухвалила низку законів на період карантину: один з них дозволяв певній частині підприємців не сплачувати ЄСВ.

"Тобто сам законодавець звільнив людей від сплати ЄСВ. Держава розуміла, що надходжень буде менше. Також цілком прогнозованим було й те, що збільшиться безробіття. А сам цей податок збирають саме з тих, хто працює, тобто його буде менше", – наголосив юрист.


Він вважає, що Кабінет Міністрів повинен був спрогнозувати ймовірність виникнення цієї ситуації. Адже його члени також працюють в режимі карантину, тож мали б оперативніше реагувати на такі події.

"Думаю, зараз вони все-таки поквапляться і налагодять цю систему, аби виплати пішли скоріше. Але вважаю, що тут, власне, є недопрацювання урядовців, які не побачили неминучу ситуацію із затримками виплат", – підсумував Царук.

Лаврентій Царук про соціальні виплати в Україні: дивіться відео