Китай, наприклад, завжди доволі обережно ставився як до Росії, так і до КНДР. А Москві навіть вигідні чвари між її союзниками. Розібратися у непростих стосунках цих трьох країн, 24 Каналу допоміг кореєзнавець Леонід Петров.
Дивіться також Бамбукові агенти: що таке дипломатія панд, як Китай їх використовує і чому це важливо
Як Китай та Росія підтримують КНДР
Росія та Північна Корея серйозно наростили військову співпрацю за останній рік. КНДР почала все частіше фігурувати у ЗМІ один із найважливіших стратегічних партнерів Росії. Однак у цих, здавалося б, двосторонніх стосунках є ще одна важлива сторона – Китай.
Історично Північна Корея користувалась підтримкою Пекіна та Москви, водночас намагаючись витримувати дистанцію. Хоч КНДР не проіснувала б і дня без допомоги від Китаю та СРСР. Зараз стосунки Китаю та КНДР не прості. Є велика недовіра між ними. Періодично їхні відносини стають теплішими, а періодично охолоджуються до низьких температур,
– зауважив Леонід Петров.
Неприязнь країн подекуди переходить і в дипломатичну площину. Так, раніше на Радбезі ООН Китай та Росія підтримали санкції проти Північної Кореї. Це сталося після того, як КНДР підірвала 6 термоядерних бомб. І Китай, і Росія злякалися, що цілий далекосхідний район може опинитися під загрозою радіоактивного забруднення.
Однак тепер ці санкції з Північної Кореї намагаються зняти.
"Зараз Північна Корея отримує від Китаю все необхідне. 95% імпорту в КНДР надходить якраз від КНДР. А ось з Росією йде мінімальна торгівля. Китаю вигідно мати таку "буферну державу", адже це утворення все ж є дружнім, а також є простором між орієнтованою на США Південною Кореєю. Тобто американські війська не наблизяться до Китаю, поки КНДР існуватиме", – пояснив кореєзнавець.
Тож Північна Кореє фактично шантажує Пекін своїм вигідним геополітичним становищем. Мовляв, якщо їхній режим перестане існувати, війська США опиняться у вас на кордонах. Тож Китай усе ж підтримує КНДР.
Путіну вигідне напруження
Непростими насправді є й стосунки КНДР з Росією. Вперше Владімір Путін приїхав до Північної Кореї у 2000 році, і повернувся туди аж у 2024, намагаючись налагодити зв'язки з КНДР на тлі складного становища у війні з Україною.
Путін показує, яку важливу роль грає Північна Корея в геополітичних розрахунках Москви на Далекому Сході. У Китаю та Тайваню зараз загострюється ситуація, так само як і в Північної та Південної Кореї. Путіну це вигідно. Що складнішими будуть стосунки у трикутнику Москва – Пекін – Пхеньян, то простіше Путіну буде "ловити рибу" у цій каламутній воді,
– зазначив Петров.
Світ вже давно спостерігає за загостреннями на Далекому Сході, адже якщо Китай розпочне війну проти Тайваню або ж Північна Корея – проти Південної, це може мати серйозні геополітичні наслідки. Без втручання США, можливо, й військового, не обійдеться.
Зверніть увагу! Леонід Петров також розповів про тісну співпрацю та секретний договір між Владіміром Путіним та Кім Чен Ином. Яку роль у ньому відіграють північнокорейські військові, ви можете дізнатися за посиланням.
"Сі Цзіньпін з одного боку намагається підтримувати дружні відносини з Росією, а з іншого боку намагається не провокувати ні США, ні європейські країни, щоб його не звинуватили у прямій військовій допомозі Росії", – додав кореєзнавець.
Тому Пекін виступає з власними мирними ініціативами щодо завершення війни в Україні, хоч вони й не мають особливого практичного сенсу. Та все ж Китай намагається балансувати й демонструвати нейтральність, аби не втратити свою частку у світових експортних ланцюжках.