Уповноважений із захисту державної мови нагадав про статтю 32 закону про державну мову, у якій це зазначено. Кремінь зауважив, що вже звертався до Труханова в лютому 2022 року.

Зауважте Російська мова має зникнути з української території взагалі, – Данілов

Кремінь вимагає змінити вивіски в Одесі

...Повторно звернувся до одеського міського голови Геннадія Труханова щодо необхідності демонтажу вивісок, табличок, інших носіїв інформації для загального ознайомлення, а також зовнішньої реклами, які розміщені лише недержавною мовою,
– заявив Кремінь.

У листі посадовець пояснив меру Одеси, що:

  • треба внести зміни до правил благоустрою Одеси та інших актів, які регулюють вивіски, таблички та іншу інформацію для загального ознайомлення в місті;
  • зокрема, дані на них мають бути написані українською мовою;
  • натомість, за потреби, їх можна дублювати іншими мовами.

Також Уповноважений із захисту державної мови пригадав, що написав листа Геннадію Труханову ще в лютому 2022 року. Тоді мера також закликали вжити заходів щодо цього питання.

Проте станом на сьогодні (7 листопада – 24 канал) ні відповіді, ні відповідних дій немає,
– заявив Кремінь.

Посадовець пригадав, що з січня 2020 року, згідно з законом про державну мову, реклама має бути українською.

Вивіска на кожному другому магазині в Одесі російською

Тарас Кремінь розповів, що в Одесі, згідно з моніторингом активістів, кожен другий зі 150 перевірених магазинів, порушує мовне законодавство. За його словами:

  • він щоразу отримує звернення та повідомлення про вивіски, таблички та написи недержавною мовою;
  • це стосується і зовнішньої реклами на території об'єктів благоустрою міста.

Ситуація щодо дотримання мовного законодавства в Одесі вкрай обурлива і несприятлива ще й у світлі того, що влада Росії використовує російську мову як один із інструментів геополітичної експансії,
– пригадав Уповноважений.

Він зазначив, що мовне питання є одним із головних у війні Росії проти України. Саме тому, треба прибрати рекламу російською мовою.

Коротко про мовний закон

  • Ще у квітні 2019 року Верховна Рада України ухвалила закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно з ним, українською повинні розмовляти всі посадовці, а також судді, медики та викладачі.
  • Також українська має звучати обов'язково у всіх сферах обслуговування. Рідною мовою також необхідно підписувати маркування товарів та послуг.
  • Саме цей закон передбачав створення нової посади – Уповноваженого із захисту державної мови та національної комісії зі стандартів української мови. Закон набув чинності 16 липня 2019 року. Детальніше про його суть читайте за посиланням.

Дивіться також – що означають нові норми мовного закону: відео