Відкриття було зроблено, коли Curiosity досліджував підніжжя гори Шарп, яка колись була домівкою для озер і струмків. Марсохід піднімався на гору, надавши змогу науковцям вивчати, як Марс еволюціонував з часом від теплої, більш схожої на Землю планети з великою кількістю води до замерзаючої пустелі, якою він є сьогодні.

Читайте на сайті Таємничий російський супутник розвалився на орбіті, залишивши хмару уламків

Рифлені текстури породи, що утворилися мільярди років тому, коли хвилі перемішували відкладення в мілководному озері, були виявлені в "Смузі маркера" – тонкому шарі темної породи, що виділяється на фоні решти гори Шарп. Попри кілька спроб, марсохід не зміг пробурити зразок з цього твердого шару породи.


Сліди від води на схилі гори Шарп / Фото NASA/JPL-Caltech/MSSS

Однак науковці прагнуть дослідити інші місця на Марсі, зокрема долину Гедиз Валліс, на дні якої лежить насип валунів і уламків, які, як вважають, були занесені туди мокрими зсувами мільярди років тому. Команда марсохода сподівається ближче познайомитися з цими доказами існування проточної води.

Ми пролізли крізь тисячі футів озерних відкладень і ніколи не бачили подібних доказів – і тепер ми знайшли їх у місці, яке, як ми очікували, було сухим,
– сказав Ешвін Васавада, науковий співробітник проєкту Curiosity.

Цікаво Новий лідер: у Юпітера знайшли ще 12 супутників

Чому це важливе відкриття

Свідчення давніх водяних брижів у регіоні "Маркерної смуги" є найкращим доказом наявності води й хвиль, які марсохід бачив за весь час своєї місії. Відкриття допоможе вченим зрозуміти, як Марс еволюціонував з часом і чи був він колись здатний підтримувати життя.

Детальніше про відкриття Curiosity: дивіться відео