Прилад NIRISS (Near Infrared Imager and Slitless Spectrograph) для обсерваторії Джеймс Вебб розроблений і виготовлений Канадським космічним агентством (CSA). Він призначений для отримання докладних спектрів, що необхідно, наприклад, для вивчення атмосфер екзопланет – головного маркера можливості інопланетного біологічного життя.

Читайте на сайті На засніженому супутнику Сатурна відбувається щось дуже дивне – науковці спантеличені


Інструменти телескопа Джеймс Вебб / Фото NASA

Фахівці з CSA разом з інженерами NASA спільно шукають причини аномалії у зв'язку з приладом і мають намір вирішити проблему найближчим часом. Усі заплановані наукові роботи з використанням NIRISS, які поки що призупинено, буде перенесено на інші дні.

Наскільки великою є проблема зі збоєм інструмента

Оскільки збій стався в програмному забезпеченні, відновлення роботи приладу NIRISS – це лише питання часу. Для інженерів зараз важливо знайти причину інциденту і спробувати уникнути його повторення в майбутньому. На цьому тлі збій у роботі камери і спектрографа середнього інфрачервоного діапазону має більш неприємний вигляд (там було відзначено проблему з механікою) – стало заїдати колесо з фільтрами, що перемикаються. Але якщо вирішили цю проблему, то проблему зі збоєм програмного забезпечення теж буде вирішено.

Цікаво Європа не буде користуватися китайською космічною станцією після закриття МКС

Джеймс Вебб збирає забагато даних

Оператори найдорожчого в історії космічного телескопа скаржаться, що дослідницька обсерваторія працює аж занадто добре. Вони порівнюють його з пожежним шлангом, з якого щосили б'є струмінь води.

Мова йде про 50 гігабайтів за день, тоді як його попередник, Hubble, генерує один-два гігабайти. Це призвело до того, що кількість аналізів почала переважати над якістю.