Обидва апарати стартували на ракеті H-2A з Космічного центру Танегасіма 7 вересня. Як зазначають представники Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA), місія “прагне створити систему легких зондів у невеликих масштабах і використовувати технологію точкової посадки, необхідну для майбутніх завдань”.

Дивіться також Індійський місяцехід занурили в сон, щоб пережити тривалу ніч

Що відомо про апарат SLIM

SLIM – невеликий космічний корабель заввишки 2,4 метра, завдовжки 2,7 метра і завширшки 1,7 метра. Його назва розшифровується як "Розумний спусковий апарат для дослідження Місяця". Під час зльоту він важив близько 700 кілограмів, але приблизно 70% цієї ваги становило паливо.

SLIM пройде довгий, звивистий, але економний маршрут до Місяця. Потім він спостерігатиме за його поверхнею з орбіти ще місяць, після чого спробує приземлитися всередині кратера Шиолі, який розташований недалеко від екватора на оберненому до Землі боці Місяця. Зонд має приземлитись у межах 100 метрів від цільової точки — точніше, ніж попередні посадкові модулі.

SLIM несе на собі два невеликі зонди, які будуть випущені на поверхню Місяця після приземлення. Ці апарати допоможуть команді місії стежити за станом посадкового модуля, фотографувати місце посадки.

Метою запуску є не дослідження Місяця, а лише тестування й демонстрація технології точної посадки, яка надалі відкриє шлях іншим апаратам на Місяць на інші планети й супутники Сонячної системи під час майбутніх місій. “Створивши посадковий модуль SLIM, люди роблять якісний зсув у бік можливості приземлятися там, де ми хочемо, а не тільки там, де легко приземлитися, як це було раніше”, — написали представники агентства.

Що відомо про апарат XRISM

Рентгенівський космічний телескоп XRISM є основним корисним навантаженням ракети H-2A.

XRISM, що розшифровується як “Місія рентгенівської зйомки та спектроскопії”, є спільною роботою JAXA, NASA і Європейського космічного агентства (ESA). Як випливає з повної назви, телескоп вивчатиме Всесвіт у високоенергетичному рентгенівському світлі.

Рентгенівська астрономія дозволяє вивчати найбільш енергійні явища у Всесвіті. Вона містить ключ до відповідей на важливі питання сучасної астрофізики: як еволюціонують найбільші структури, або як матерія, з якої ми складаємося, була розподілена у космосі, чи як галактики формуються масивними чорними дірами в їхніх центрах.

Обсерваторія зосередиться, зокрема, на надгарячому газі, що оточує скупчення галактик.

JAXA розробило XRISM для виявлення рентгенівського світла від цього газу, щоб допомогти астрономам виміряти загальну масу цих систем. Це дозволить отримати інформацію про формування та еволюцію Всесвіту,
– йдеться в заяві ЄКА.

XRISM буде не єдиним рентгенівським телескопом, що вивчає небо з навколоземної орбіти. Зараз там, наприклад, знаходяться рентгенівська обсерваторія "Чандра" та "XMM-Newton", які були запущені в 1999 році, а також "NuSTAR", який стартував у 2012 році.