JAXA оголосило, що модуль відновив зв'язок з наземним управлінням у неділю ввечері після того, як змінився кут падіння сонячних променів на поверхню Місяця. Саме на це і розраховували науковці після інциденту з посадкою надіючись, що саме зміна положення Сонця допоможе зарядити батареї, повідомляє 24 Канал.

До теми Японія (не) стала п’ятою країною, яка посадила апарат на Місяць

Аварія під час посадки

Розслідування показало, що місячний модуль приземлився носом донизу, через що панелі були орієнтовані у бік від Сонця. Відтак SLIM живився від бортової батареї, але її обмежена ємність призвела до переходу в сплячий режим.

SLIM
SLIM у перевернутому положенні на поверхні Місяця / Фото JAXA

Сталося це через те, що під час фази зависання наближаючись до місячної поверхні у SLIM розпався один із двох головних двигунів, зазначають в Alpha Centauri. При цьому апарату вдалося скинути потужність до 55%, як це було заплановано.

Під час фази зависання SLIM скинув на поверхню Місяця два ровери, які і були корисним навантаженням апарата. Сферичний LEV-2 пропрацював довше, ніж планували, і передав фотографію з перевернутим SLIM через стрибаючого LEV-1.

Сторінка проєкту SLIM у соцмережі X підтвердила відновлення зв'язку.

Минулої ночі ми змогли встановити зв'язок з SLIM, і ми відновили роботу.

Точне влучання

Попри початкову невдачу, SLIM здійснив "безпрецедентно точну посадку" на краю екваторіального кратера Шіорі, всього за 55 метрів від запланованої цілі. JAXA вважає, що така точність має вирішальне значення для майбутніх досліджень, особливо в горбистих місячних полюсах, які містять потенційні ресурси, такі як паливо, вода і кисень.

А тим часом Місяць зменшується та кришиться і це несе певну загрозу для людей, кажуть вчені

Місячний модуль заввишки 2,4 метра і вагою 200 кг спеціально розроблений для дослідження кратерів і топографії Місяця. Оснащений спеціальною камерою, здатною вимірювати вміст заліза та інших елементів у місячному ґрунті, дані SLIM, як очікується, сприятимуть різним програмам дослідження Місяця, в тому числі ініціативі NASA "Артеміда".