LEV-2, скорочено від Lunar Excursion Vehicle 2, – це компактна металева сфера, ледь більша за тенісний м'яч, яка розпочала свою місячну подорож в рамках місії SLIM. Досягнувши поверхні Місяця, LEV-2 від'єднається від посадкового модуля SLIM і зазнає трансформації, розділившись на дві половини, які слугуватимуть одночасно і ногами, і колесами, дозволяючи зонду переміщатися по дрібному місячному реголіту.

Дивіться також Індійський місяцехід занурили в сон, щоб пережити тривалу ніч

Чим особливий цей робот

SLIM, діаметром менш як 2,4 метра, був запущений у космос у середу (6 вересня) на борту ракети H-2A разом із супутнім корисним навантаженням – рентгенівським супутником XRISM. Найближчі місяці космічний апарат проведе на місячній орбіті, а потім ще місяць обстежуватиме місце посадки в кратері Шіолі на Місяці.

За умови успішного спуску, LEV-2 має відокремитися від посадкового модуля на висоті приблизно 1,8 метра над поверхнею Місяця. Після цього він почне виконувати свою місію, щоб зробити знімки посадки SLIM і його околиць, а його батареї, як очікується, вистачить приблизно на дві години.

Як працюватиме маленький робот: дивіться відео

Дві половини LEV-2 оснащені камерами і стабілізатором для навігації, в той час, як дані зонду будуть передаватися на Землю через LEV-1, окремий зонд, який також перебуває на борту SLIM. Ця співпраця дозволить LEV-2 працювати в тандемі з материнським космічним апаратом для збору важливих даних про Місяць.

Іграшка, яка допоможе краще зрозуміти Місяць

Інноваційний дизайн LEV-2 натхненний механізмами зміни форми, які часто зустрічаються в дитячих іграшках. Хірано Даічі, ідейний натхненник LEV-2 в ДЖАКСА, співпрацював з виробником іграшок Tomy, дослідниками з Університету Дошиша та групою компаній Sony, щоб втілити цю ідею в життя.

Ми взяли на озброєння міцну і безпечну технологію проектування дитячих іграшок, що дозволило максимально зменшити кількість компонентів, які використовуються в апараті, і підвищити його надійність. Ці технології відіграли життєво важливу роль у мінімізації розмірів і ваги LEV-2, щоб відповідати обмеженням, необхідним для польоту на борту спускового апарату SLIM,
пояснив Даічі в прес-релізі JAXA.

Дайчі висловив сподівання, що мініатюрний робот, який змінює форму, надихне дітей і розпалить їхній інтерес до науки.

Дивіться також Щось врізалось у Юпітер, спричинивши видимий аж із Землі вибух

Поки SLIM продовжує свою подорож до поверхні Місяця, вчені та космічні ентузіасти по всьому світу з нетерпінням чекають на дані та зображення, які отримає унікальний LEV-2, що сприятимуть нашому розумінню небесного сусіда Землі.