Про оборудку стало відомо 27 січня. Тоді троє причетних до розкрадання бюджетних коштів отримали підозри від СБУ.
Дивіться також У Львові спіймали правоохоронця, який "продавав" місця на службу до прикордонників
Умєров відсторонив Нахкура
Як повідомили у Міноборони, Рустем Умєров відсторонив Нахкура від виконання обов'язків. Причиною такого рішення стало оголошення підозри у кримінальному провадженні, яку керівнику департаменту вручили 27 січня 2024 року.
Рішенням Міністра оборони України Рустема Умєрова від 1 лютого 2024 року, за клопотанням заступника Міністра оборони України генерал-лейтенанта Івана Гаврилюка, тимчасово виконуючий обов'язки директора Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України Тоомас Нахкур відсторонений від виконання службових обов'язків,
– мовиться у повідомленні.
Масштабне розкрадання в оборонці
СБУ та Міноборони викрили чиновників оборонного відомства і менеджерів "Львівського арсеналу", які разом з топпосадовцями вкрали майже 1,5 мільярда гривень на закупівлі снарядів. Під час слідства вдалося з'ясувати, що зловмисники намагалися вкрасти бюджетні гроші на придбанні 100 тисяч мінометних пострілів для ЗСУ.
Контракт оборудки з "Львівським арсеналом" уклали ще у серпні 2022 року. Тоді Міноборони переказало кошти на рахунок компанії, а та, своєю чергою, – на баланс іноземної комерційної структури, яка мала поставити замовлені боєприпаси в Україну.
Втім, жодного боєприпасу поставлено так і не було, а зловмисники просто заволоділи бюджетними коштами у розмірі 1,5 мільярда гривень.
СБУ встановила усіх причетних до оборудки та повідомила зловмисникам про підозри. Зокрема, їх отримали:
- Олександр Лієв – колишній керівник Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони;
- Тоомас Нахкур – нині відсторонений керівник цього департаменту оборонного відомства;
- Юрій Збітнєв – керівник "Львівського арсеналу".
Нахкуру обрали запобіжний захід
Згодом у Центрі протидії корупції повідомили, що стосовно Нахкура застосували запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Також він має здати паспорти для виїзду за кордон та носити електронний браслет.
Водночас слідча суддя відмовила у задоволенні клопотання в частині застосування тримання під вартою із альтернативною заставою у понад 268 мільйонів гривень, про що просив прокурор.
Повний текст ухвали оголосять 7 лютого.
За версією слідства, чиновники Міноборони наперед розуміли, що мінометні постріли поставлено не буде і в Міноборони ніхто не перевіряв, яким чином міни мають доставити з Хорватії до України. Саме Нахкур як начальник відповідного управління Міноборони відповідав за обґрунтованість умов контракту. За словами прокурора, посадовець не перевірив належним чином усі документи, не відслідкував порядок поставлення мін, не перевірив належним чином постачальника, незважаючи на численні порушення законодавства і контракту, завізував угоду і рішення про передоплату на 1,34 мільярда гривень. Передоплата становила 97% від суми контракту,
– мовиться в повідомленні.