Трамп показав, в першу чергу, Путіну, що на силу він відповідатиме силою, і що не варто вважати його "(з)ручним" президентом. Чому Трамп вдався до такого кроку, і як це вплине на ситуацію в світі, – в матеріалі сайту "24".
Читайте також: Ракетний удар по Сирії: опублікували фотографії розбомбленої авіабази з супутника
Військовий злочин проти дітей
Хімічні атаки військами Асада провінції Ідліб, здійснені 4 і 6 квітня, в результаті чого загинуло близько 100 осіб, серед яких майже 30 дітей, стали шоком для світової спільноти. США і Європа відреагували миттєво. Президент Дональд Трамп заявив, що хімічна атака є "жахливим" актом, який змінив його погляди на президента Сирії Башара Асада. Він також додав, що ця атака "стала виходом за багато рамок" і що таке не можна терпіти.
Атака на дітей у Сирії мала великий вплив на мене. Це було жахливо. Я це дивився і бачив це,
– наголосив Трамп.
Натомість голова Європейської Ради Дональд Туск заявив, що відповідальність лежить не лише на сирійському режимі, але й на тих, хто його підтримує. Натяк більш ніж прозорий – Асада підтримує Путін, прикриваючись боротьбою з терористами так званої Ісламської держави. Власне, Москва в цьому випадку так і заявила, що її протеже – Асад – ні до чого, це все терористи.
Увага! Фото 18+, присутні кадри смерті
Асад вбив близько 30 дітей при повній підтримці Путіна
Але в Білому домі звикли все перевіряти. Тим більше, сказане Путіним. Супутникові знімки чітко зафіксували, звідки була здійснена хімічна атака – це була авіабаза Сирії, яка контролюється президентом Башаром Асадом. В ніч з 6 на 7 квітня Дональд Трамп віддав наказ здійснити ракетний удар по авіабазі в Сирії, звідки велася хімічна атака. Внаслідок ракетних ударів загинули четверо сирійських військових. Хоча США за півгодини до бомбардування попередили Росію про свої наміри, щоб вони могли відвести своїх військових.
Читайте також: Кримнаш: про причини різкої заяви Вашингтона і перспективи повернення півострова Україні
Але Дональд Трамп чітко продемонстрував, що не стане, як його попередник Барак Обама, спостерігати за наростаючою агресією Путіна, висловлюючи "підвищене занепокоєння" і закликаючи до мирного врегулювання конфлікту.
"Червоні лінії" Трампа і Путіна
У Кремлі до такого розвитку ситуації не були готові. Хоча ейфорія від "Трампнаш" у Росії пройшла, але "удару ножем у спину" від того, кого ще вчора вважали мало не своїм ставлеником, у Москві не очікували. Перша реакція була нервовою, на кшталт – США ні в чому не розібралися. Трохи згодом об’єднаний командний центр сил Росії, Ірану та угрупувань, які підтримують режим Башара Асада, заявили, що удар США по сирійській авіабазі став "перетином червоної лінії", і союзники Асада надалі реагуватимуть на будь-яку нову агресію та збільшать свою підтримку Сирії.
Те, що Америка здійснила акт агресії щодо Сирії, є перетином "червоної лінії". Тепер ми будемо реагувати у відповідь на дії будь-якого агресора або будь-кого, хто порушить "червону лінію", і Америка знає нашу здатність добре реагувати,
– йдеться у заяві.
Трамп показав "другу Путіну", якою повинна бути дружба
Втім, і в Білому домі заявили, що здійснена атака по сирійських базах може бути далеко не останньою. Посол США в ООН Ніккі Гейлі дала чітко зрозуміти – президент США готовий і далі карати Сирію за перетинання "червоних ліній".
Дональд Трамп не зупиниться. Якщо йому потрібно буде зробити більше, він це зробить,
– заявила Гейлі.
Вона також додала, що Трамп обговорює питання про можливість застосування нових антиросійських санкцій, а також санкцій проти Ірану у зв'язку з ситуацією у Сирії.
Кінець Башара Асада чи відкрите протистояння?
Однак, експерти вважають, що авіаудари США по Сирії не поставлять крапку у відносинах між Вашингтоном і Москвою. На думку Сергія Постоловського, швидше за все, це може призвести до кінця режиму сирійського президента Башара Асада. Росія, за його словами, може відмовитися в результаті від підтримки режиму Асада.
Будуть переговори, буде узгоджена кандидатура політика, який розпочне мирний процес у Сирії. За прикладом Іраку після того, як скинули Саддама Хусейна і призначили новий уряд. Але сумнівно, що Путін відмовиться від Асада в обмін на Крим. На це не погодиться Трамп,
– зазначає Постоловський.
Директор Центру суспільних відносин Євген Магда вважає навпаки: Москва не відмовиться від Башара Асада, тому що це буде поразкою для Кремля. До речі, Ніккі Гейлі заявила, що досягнення миру в Сирії при нинішній владі неможливе, тому відсторонення від влади Башара Асада неминуче.
Втім, від Путіна можна очікувати всього. Наразі заяви Кремля показують "рішучість" у підтримці Асада. Але, на переконання Євгена Магди, США своїми діями в Сирії різко звузили простір для політичного маневру Росії і фактично вказали їй на місце.
Москва тепер у високому темпі шукатиме можливості для посилення своїх позицій. Але простір для дій в Кремля обмежений, і сумнівно, що буде суттєво змінена ситуація,
– вважає Магда.
Відкрите зіткнення американських і російських військ у Сирії експерт відкидає, зауважуючи, що Росія не наважиться на пряму конфронтацію зі США. З військової точки зору в РФ немає таких можливостей. Але Євген Магда не виключає, що Путін почне шукати компенсації своєї слабкості в Сирії через посилення військових дій на сході України. Тому українській владі треба ефективно і послідовно протидіяти таким намірам Москви.
Пряме звинувачення Путіна в потуранні Асаду і введення військ у Сирію
Білий дім фактично відкрито заявив, що Росія – співучасник військового злочину проти мирного населення в Сирії. Після авіаударів США по Сирії досить різко змінилася риторика і європейців. Вони також вину за загибель людей в Сирії нарешті стали покладати не тільки на "ІД" чи Асада, а вже й на Росію.
Нюанс в тому, що хімічна атака в Сирії вже була в 2013 році. Тоді Башар Асад списав усе на повстанців і підписав указ про приєднання Сирії до Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї. Хоча США були переконані, що хімічну атаку по передмістю Дамаска здійснив Асад. Тоді Путін пообіцяв вплинути на президента Сирії і проконтролювати знищення хімічного арсеналу. Але замість цього став допомагати Асаду боротися з повстанцями, шантажуючи весь світ терористичною загрозою.
Цілком закономірно виникає питання: чому за чотири роки хімічна зброя Сирії не знищена або не передана під міжнародний контроль? І що весь цей час робив Путін: він або свідомо заважав цьому, або ж Башар Асад його водив за ніс (що сумнівно). Здійснені хімічні атаки урядовими військами Сирії показали, що Асад перейшов усі межі, причому завдяки підтримці Путіна. І зробив це сирійський президент у дуже невдалий момент. Тоді, коли Дональду Трампу, якого всі підозрюють у зв’язках з РФ, потрібно було зробити рішучий крок, який би показав, що він президент наймогутнішої держави світу, який не збирається танцювати під чужу дудку.
Путін може відмовитися від Асада або потрапити в ізоляцію
Примітно, що Трамп наніс удар по Сирії напередодні візиту Держсекретаря США Рекса Тіллерсона до Москви. Можливо, в цьому теж був свій задум. Путін дуже хотів зустрічі з Трампом, щоб знайти з ним точки дотику і "подружитися". Тепер ці точки шукати буде важче, не виключено, що у Вашингтоні на це розраховували. Візит Тіллерсона не скасований, але зустрічі з Путіним не буде. А світові ЗМІ вже написали, що Держсекретар США має полетіти в Москву, щоб показати Росії докази військових злочинів у Сирії. Тіллерсон також звинуватить Росію в порушенні своїх зобов'язань за договором 2013 року щодо контролю за знищенням хімічного арсеналу Сирії. Крім того, Британія та США розробили спільний план щодо того, аби вимагати від Путіна відмовитися від військової підтримки Асада і розпочати зміну влади.
Водночас, на думку директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, дуже важливе значення у вирішенні конфліктів не тільки в Сирії, а й в Україні, матиме засідання G7, яке відбудеться 10-11 квітня в Італії. За його словами, країни "Великої сімки" зараз готують відповідь Путіну на військовий злочин проти дітей у Сирії. А використання Асадом хімічної зброї може стати підставою для введення військ у Сирію, як свого часу було з Іраком.
G7 шукатиме адекватну відповідь і залишає поле для маневру Путіну, щоб він міг відступити з Сирії, не втративши політичне обличчя. Важливо, щоб країни сімки прийняли в комплексі потрібні рішення по питаннях конфлікту в Сирії, на Донбасі, анексії Криму, безпекових питаннях в Європі і щодо вгамування всіх агресивних амбіцій Путіна. Світова дипломатія зараз у певному тупику, і є шанс з нього вийти, почавши речі називати своїми іменами, – зауважує Давидюк.
Ситуація у світі сьогодні виглядає досить напруженою вперше після холодної війни. Відкидати якісь провокації з боку Москви не можна. Гібридна тактика Кремля полягає в тому, щоб діяти за спиною, шантажувати всіх, прикриваючись неіснуючими загрозами. Хоча є певний позитив у тому, що США зіграли на випередження. Путін за 4 роки військової агресії проти України і гібридної війни в Європі і США почав відчувати свою повну безкарність, і це його трохи розслабило. До такої поведінки США він не був готовий, і тепер потрібен час на вироблення нової стратегії. І світова спільнота може використати цей момент, щоб поставити Путіна на місце, поки він не оговтався.
Читайте також: Ракетний удар США по Сирії: що обговорюють у світових ЗМІ