Про це розповіла старша науковиця, співробітниця інституту історії НАН України Яна Примаченко. 29 – 30 вересня у 1942 році там знищили майже 34 тисячі євреїв.
До теми До яру скидали ще живих немовлят, – у СБУ відкрили архів зі страшними спогадами про Бабин Яр
Чому у СРСР замовчували Голокост
За її словами, радянська влада у 1965 році почала культивувати перемогу, створювати культ великої перемоги. Довкола цього культу будувався концепт радянського народу.
Радянська влада не хотіла наголошувати на трагедії євреїв під час Другої світової війни. Це суперечило концепції радянського народу, яка власне вибудовувалась,
– резюмувала Примаченко.
Вона наголосила, що концепт радянського народу виключав можливість взагалі говорити про те, що є люди, які постраждати від нацистської окупації найбільше. Тобто Голокост у Радянському Союзі замовчувався цілком.
Крім того, як пояснила науковиця, тоді вже існувала держава Ізраїль. Між цією країною та Радянським Союзом були непрості відносини.
Водночас, зауважила Примаченко, пам'яті про Бабин Яр все ж прорвалась. У 1966 році відбувався стихійний мітинг. Він змусив радянську владу побудувати пам'ятник у Бабиному Яру.
Яна Примаченко розповіла про трагедію Бабиного Яру: дивіться відео
Що ще варто знати про трагедію у Бабиному Яру
- Вбивства у Бабиному Яру продовжувались аж до 1943 року.
- У центрі Голокосту Бабин Яр можна знайти документи, де перелічені усіх людей, яких СРСР вважав "неблагонадійними". Картотека налічує 135 тисяч імен.
- Також у Меморіальному центрі зацифрували більше ніж мільйон документів щодо окупації Києва у 1941 – 1943 роках та саму трагедію у Бабиному Яру.