Ердоган і Путін: то друзі, то вороги

Нагадаємо, що відносини між Туреччиною і Росією зіпсувалися після того, як у листопаді 2015 року турецькі ВПС збили російський бомбардувальник Су-24 в районі турецько-сирійського кордону. Туреччина наполягала, що за даними її радарів російський літак на 4 км заглибився на територію країни. Більш того, літак десять разів за п'ять хвилин попереджали про те, що він порушив повітряний простір, і тільки потім збили. В результаті загинув один з двох пілотів Олег Пєшков.

Після такого "віроломства", яке в Росії назвали "ножем у спину", Москва заборонила експорт усієї турецької сільгосппродукції і свої чартерні рейси до цієї азійської країни. Російське ТВ безперервно створювало з Туреччини образ найзаклятішого ворога, не меншого, ніж ненависні Сполучені Штати. Президента Туреччини відкрито звинувачували в співпраці з ІДІЛ.


Свого часу Путін називав Ердогана найкращим другом Росії

Реджепа Тайіпа Ердогана, на перший погляд, не сильно хвилювало таке відношення Росії, і він демонстративно заявляв, що жодної провини Туреччини в інциденті зі збитим літаком немає. Та в розпал курортного сезону турецький президент змінив свою думку і аж через півроку (!) висловив співчуття сім’ї загиблого пілота. Російські мас-медіа, не приховуючи власного злорадства, одразу заявили, що Ердоган "переграв сам себе" у відношеннях з ЄС і США, і тепер вимушений "шкребтися" в двері Росії. Крім того, в звичній манері все перекручувати журналісти повідомили, що Ердоган вибачився перед сім’єю Пєшкова і готовий відшкодувати збиток. Втім, турецькі ЗМІ відреагували моментально, повідомивши, що ніхто вибачення не просив, було співчуття. Тим більше, Ердоган геть не збирається платити компенсацію.

Але це не дуже збентежило главу Кремля Путіна, який одразу ж підписав указ про скасування обмежень щодо Туреччини. Зокрема, про відновлення чартерних рейсів. В Росії знову заговорили про чергову перемогу Путіна, а мас-медіа різко змінили тональність щодо Туреччини.

Ще один важливий момент. "Шкряботіння" Ердогана в двері Росії дивним чином співпали з одним із наймасовіших терактів у Туреччині. У загибелі майже 50 невинних людей у найбільшому міжнародному аеропорту Стамбула імені Ататюрка винуватцями вважають трьох терористів – вихідців із Росії, Узбекистану та Киргизії. Головним організатором нападу вважається виходець із Чечні Ахмед Чатаєв.

Складається враження, що Туреччину хотіли якнайшвидше підштовхнути в обійми Росії, поки вона не передумала. Інакше, буцімто, немає жодних гарантій, що теракти не повторяться. Треба ж "об’єднувати" зусилля в боротьбі з міжнародним тероризмом.

Туреччина без росіян

Турецькі курорти в нинішньому сезоні дійсно переживають кризу. Не секрет, що більшість з них орієнтовані на російських туристів, частково на європейських. Українці теж полюбляють цей напрямок. Однак навіть у період більш-менш економічної стабільності собі могли дозволити там відпочинок 2-5% наших співгромадян. З 2014 року кількість українських туристів різко скоротилася. Причин кілька. І військовий конфлікт на Донбасі, і сильна економічна криза, яка дуже болісно вдарила по бюджету середнього класу.

Треба зазначити, що Туреччина всіляко намагається підтримати українських туристів. Для них зробили 50% знижки на турпутівки. Щоправда, це не сильно сприяло збільшенню турпотоку. Туроператори і турагенти, щоб заробити якомога більше, без жодних мук сумління "накручують" свої величезні відсотки. В результаті, ціни на путівки майже не змінилися у порівнянні з "довоєнним" періодом. Антимонопольний комітет, як завжди, не помічає, які шалені прибутки отримують туроператори.

Крім того, навіть після того, як Ердоган вирішив налагодити відношення з Путіним, Туреччина не відмовилася від України. Анкара ухвалила рішення про продовження терміну перебування українців у Туреччині з 60 до 90 днів.


Українці можуть ще довше перебувати в Туреччині

Через зменшення турпотоку з Росії страждає турецький як готельний, так і аграрний бізнес. Турки – від природи чудові торговці. Вони можуть продати буквально все. Власне, завдяки такій унікальній здібності і тримається вся турецька економіка. В той же час через розрив відносин з Росією ринки для продажу скоротилися. До того ж, через теракти, які охопили Туреччину в останні місяці, зменшилася кількість і європейських туристів.

Незважаючи на те, що в Росії турків відверто поливають брудом, схоже, самих громадян Туреччини, це не сильно зачіпає. Власниця спа-салону в одному з курортних містечок на Егейському побережжі з сумом зітхає: оренда приміщення за півроку коштує близько 25 тисяч доларів. В цьому сезоні довелося скоротити кількість співробітників, і наразі працюють лише для того, аби звести кінці з кінцями і не прогоріти.

Німці дуже полюбляють спа-процедури – із 30 туристів 20 були нашими клієнтами. Співвідношення росіян приблизно таке саме. З 10 українців до спа йдуть лише 2, – зазначає Світлана.

Хоча, обережно говорить вона, росіяни більш шумні, але турки готові потерпіти.

Водночас, вважає власниця салону, її справи ще більш-менш нормальні. Найбільше постраждали райони Анталії, де традиційно було до 70% росіян. Там курортний сезон повністю провалився.

Втім, як з’ясувалося, що погано для турків і росіян, добре для українців. Наші співгромадяни, які вирішили поїхати на відпочинок до Туреччини, отримали свої переваги. По-перше, відпочивати без "шумних", а насправді досить часто невихованих, нахабних сусідів із "братської" країни куди краще. Ніхто не біжить із самого ранку займати місця на пляжі, не штовхається в їдальні за їжею, якої там у великому достатку. Але росіяни хочуть бути в черзі завжди першими, а раптом не дістанеться найбільша рибина чи стейк, половину якого вони потім обов’язково викинуть. Головне – "взяти всього і побільше", а потім кричати, що м’яса мало, салати не ті, і горілку наливають невеликими порціями.


Мармарис. Невеличке затишне курортне містечко на Егейському побережжі

По-друге, турки змушені знизити ціни на товари і послуги. Ті ж спа-процедури раніше коштували 40-50 доларів. У відсутність росіян – 20-30 доларів. До клієнтів ставляться з максимальною увагою. Хоча ще 5 років тому це був величезний конвеєр.

Знизилися ціни і на традиційні турецькі товари: золоті та шкіряні вироби, текстиль. Так, через високий курс долара по відношенню до гривні вартість чимала. Але при бажанні можна купити непогані товари за цінами нижчими, ніж в Україні.


Мармарис. В Туреччині є справді красиві місця

По-третє, турки завжди вміли швидко переорієнтуватися на потреби туристів. Розуміючи, що українці – це не росіяни, вони швидко почали вчити українські слова. Подекуди можна почути і "Слава Україні!". Звичайно, це піар-хід, і коли приїдуть росіяни, то їм будуть "навалювати Путіна". Та однак приємно почути привітання рідною мовою.

Туреччина vs Росія: що зміниться для України

За словами посла України в Турецькій Республіці Сергія Корсунського, налагодження відносин Анкари і Москви не позначиться негативно на співпраці Туреччини та України.

Поліпшення турецько-російських відносин не зашкодить відносинам з Україною. Проекти, які зараз існують на порядку денному відносин між Україною і Туреччиною в економічній, оборонній та інших сферах, будуть продовжені без затримок. Відносини між двома нашими країнами є стратегічними, і вони не відчувають шкоди, – зазначив він в одному із інтерв’ю.

Теоретично з такою думкою можна погодитися. До того ж, справжні наміри Ердогана щодо Росії невідомі. Турецький президент, на відміну від російського, і, до речі, українського президентів, хвилюється за соціально-економічний стан своїх громадян. Коли державний бюджет опинився на межі недовиконання, Ердоган розсудив досить практично і в інтересах свого народу. До того ж, відносини з ЄС через сірійських біженців трохи зіпсувалися. Туреччина погодилася прийняти до себе біженців, але не отримала від Брюсселя повної компенсації. Можливо, загроза економічної кризи (найнижча зарплата нині в Туреччині дорівнює близько 450 доларам) підштовхнула Ердогана до кроку в бік Росії. Та й навряд чи він хоче повторення терактів. Однак це не означає, що Туреччина прагне повного відновлення колишніх стосунків із Росією. Швидше за все, це тактичний хід.

Що стосується "Путін всіх переграв", то поки це можна сказати лише по відношенню його самого. По-перше, він продемонстрував, що його пропаганда не така вже й всесильна. Росіяни "з ножем в спині" швидко стали купувати тури до Туреччини, навіть міняти путівки з Туніса і Греції, обираючи Анталію. По-друге, це величезний "привіт" Криму. Замість того, щоб направити туди на відпочинок російських туристів, наповнити при цьому і місцевий бюджет, і державний, Путін дозволив своїм громадянам наповнювати казну Туреччини. Ще один провальний курортний сезон у Криму. Але Кремль це не хвилює. Сказано ж: "Ви там тримайтеся, грошей немає".

Українському керівництву теж непогано було б зробити певні висновки із ситуації. Так, формально нічого не зміниться у відносинах із Туреччиною. З іншого боку, Ердоган, яким теж не всі задоволені в Туреччині, показав яскравий приклад, як треба діяти на випередження. І при цьому, в першу чергу, дбати про національні інтереси країни і захищати своїх громадян.

Читайте також: Наймасштабніші теракти світу за останній рік: страшна статистика