Причиною для арештів стало розслідування журналістів TVN24. Їм вдалося під прикриттям декілька місяців відвідувати заходи, які організовувала організація, і записати це все прихованою камерою. Серед них і святкування дня народження Адольфа Гітлера у лісі, де були прапори зі свастикою, звучали нацистські марші і тости, присутні віддавали нацистські вітання.

Читайте також: З Польщі депортують понад 50 українців: відомі причини

Після виходу документального фільму, у Польщі розгорівся скандал. На нього довелося реагувати і президенту країни Анджею Дуді, який в цей час перебуває на Міжнародному економічному форумі у Давосі.

"Якщо підтвердиться те, що ми бачили в телерепортажі, то прийшов час скласти обвинувальний акт у відношенні цих людей. Не можна допускати, щоб такі організації взагалі існували в Польщі, адже насправді це антипольські організації. Якщо хтось прославляє Адольфа Гітлера, відповідального за винищення поляків і інших народів, перш за все, євреїв, то цим людям не місце в польському суспільстві. У мене немає ніяких сумнівів з цього приводу. Ми повинні боротися з такими організаціями всіма можливими способами", – заявив Анджей Дуда в коментарі "Польському радіо".

Польський прем'єр Матеуш Моравецький також зробив заяву. Він сказав, те, що відбулося, це наруга над пам'яттю предків і тими зусиллями, які вони доклали для того, щоб Польща стала вільною від ненависті і справедливою.

Відтак цією справою зайнялася прокуратура Польщі. Правоохоронці вже провели перші арешти у зв'язку з неонацистськими ексцесами в Сілезії. У будинках учасників зустрічі, які відзначали день народження Адольфа Гітлера, слідчі виявили прапори, нашивки, емблеми та публікації з нацистською символікою, а також пістолет калібру 8 мм і 16 патронів. Прокуратура в Глівіце предявила трьом особам звинувачення в пропаганді нацистського режиму, а одному із затриманих пред'явлено звинувачення в незаконному зберіганні вогнепальної зброї.

Читайте також: У Польщі покарали трьох громадян через Україну

Згодом стало відомо про ще двох затриманих. Їм пред'явлені звинувачення в публічній пропаганді нацистського режиму.

Міністр юстиції і генеральний прокурор Польщі Збігнев Зьобро доручив прокуратурі проаналізувати можливість заборони організації "Гордість та сучасність". Він також доручив регіональним прокурору в Катовіце відкрити слідство у справі про публічну пропаганду фашизму організацією, за що в Польщі передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до двох років.

Видання fakt.pl, в свою чергу, провело розслідування, в ході якого з'ясувала, що один з фігурантів матеріалу TVN і член організації "Гордість та сучасність" входить також в об'єднання "Не для Європейського союзу". Виданням встановлено, що в правління цього об'єднання входить Рафал Марек Ґвуздзь, який також є активістом "Фонду польсько-російського примирення". Самі учасники цього фонду пишуть про себе, що їхньою метою є "прагнути до примирення між народами Польщі та Росії".

Варто зазначити, що представники організації "Гордість та сучасність" були учасниками антиукраїнських мітингів у Польщі.