Про це під час інтерв'ю розповів Блаженніший Святослав, передає 24 Канал. Він пролив світло на те, коли парафіяни УГКЦ святкуватимуть Різдво та як календарна реформа вплине на інші релігійні свята.
Читайте також Коляда під звуки пострілів: історія вертепу зі Львівщини про поїздку до військових на фронт
Про Різдво спочатку не мовилося
Я б підкреслив ще сильніше. Це не тільки Різдво. Ще раз скажу. Під час приготувань до Синоду ми не говорили про Різдво. Те слово навіть не майоріло на горизонті,
– наголосив Святослав.
Водночас він зауважив, що обговорювалися усі свята, які належать до нерухомого циклу. Себто ті, які з року в рік ми відзначаємо в один і той же день.
Він додав, що зміна дати святкування одного свята йде проти будь-яких літургійних правил. За його словами, "не можна міняти дату Різдва, переносити на 25 грудня", залишаючи решту свят відзначати за старим стилем.
Блаженніший Святослав також пригадав, що отримував багато питань щодо відзначання Різдва 25 грудня. Адже якщо совається це велике свято, то автоматично мала б змінитися дата, наприклад, того ж Дня святого Миколая – з 19 грудня на 6.
Таким чином ця календарна реформа у нас стосується усіх свят. Тому нам справді потрібно буде перелаштуватися трохи на новий, я б сказав, лад щодо їх святкування. Бо треба всім розуміти, що ми будемо посвячувати воду на свято Богоявлення 6 січня,
– додав він.
Реформа матиме два етапи
Так додав в інтерв’ю Блаженніший Святослав. Наразі запроваджують перший з них. Другий стосуватиметься визначення дати святкування Великодня. Але у цьому плані все не так просто.
За його словами, наразі ведуться дискусії. Їхня мета – об'єднати церкви та християн по всьому світу. Зробити так, щоб Великдень вони святкували в один і той самий день.
Сьогодні ведеться праця у діалозі між Римом і Константинополем. Апостольською столицею і Вселенською патріархією ведеться дискусія над спільною оновленою Пасхалією. Щоб можна було всім християнам цілого світу святкувати Пасху в один день,
– зауважив він.
Блаженніший Святослав додав, що надходила низка пропозицій. Зокрема, відразу ж провести повністю календарну реформу. Щоб УГКЦ перейшла на ту Пасхалію, якою живе наразі Римо-католицька церква. Втім, багато владик не підтримали це. На їхню думку, не варто вносити ще додаткові труднощі для вірян.
Нам треба так мудро підійти до питання цього календаря, щоб календар більше не роз’єднував нас, а навпаки – об'єднував,
– підкреслив він.
Чому рішення ухвалили зараз
За його словами, є кілька причин: тактичних і педагогічних. Що стосується перших, то в УГКЦ намагалися зробити все для того, щоб календарна реформа була органічною. Щоб ні до чого не примушувати парафіян.
Буквально в останньому півріччі відбулася певна зміна. Можливо, ще на початку 2022 року питання календаря розділяло українців. І це стверджували навіть очільники інших Церков України.
Згодом переживання й усвідомлення парафіянами різних обставин, зокрема, війни Росії проти України, почало змінювати ситуацію та ставлення до реформи. І вона вже не настільки розділяла, наскільки об'єднувала,
– додав Блаженніший Святослав.
За його словами, в УГКЦ вирішили так: якщо буде близько 70% тих, хто підтримує календарну реформу, тоді можна буде рухатися вперед. Власне, це і сталося. Але підтримка була у понад 90%.
Садовий привітав з реформою
На запровадження календарної реформи відреагував міський голова Львова Андрій Садовий. Він привітав парафіян УГКЦ з цим мудрим рішенням.
Вітаю усіх вірян Української греко-католицької церкви з переходом на новий календар. Дякую за таке мудре та дуже важливе рішення, про яке повідомив Блаженніший Святослав,
– наголосив він.
Андрій Садовий додав, що з 1 вересня цього року ми на крок наблизимося до світової християнської спільноти. Ба більше, це буде черговий величезний крок від Росії та її московської терористичної церкви.