Швеція, яка готується до вступу до НАТО, має дві причини, щоб передати Україні винищувачі Gripen. Таку думку 24 Каналу озвучив політолог Ігор Рейтерович.
Читайте також У Пентагоні відреагували на чутки про можливу передачу Україні далекобійних ракет ATACMS
Швеція на шляху до НАТО
Рейтерович вважає, що насамперед Швеція готова надати винищувачі Gripen, бо незабаром стане членом НАТО. Це означає, що після входження до Альянсу у державі розпочнеться трансформація Збройних сил.
Тому певна кількість літаків може просто звільнитись. Оскільки зараз Швеція сама думає про свою оборону, а потім буде мовитись про колективну оборону. Вони можуть запропонувати свої аеродроми для розміщення літаків з інших країн Альянсу, щоб прикрити північний фланг і вчасно реагувати на загрози, які буде створювати Росія,
– припустив він.
Також Швеція спостерігає, як поводить себе Росія, яка ситуація на фронті, та розуміє, що Україні вкрай необхідні літаки.
У США змінюється ставлення
На думку політолога, США намагались натякати Росії, що поки вони не передають потужну зброю для України у великій кількості, то вони можуть уникнути ескалації. У такий спосіб Штати хотіли схилити Кремль завершити війну проти України. Однак окупанти не зробили висновків. Ймовірно, американці змінили своє ставлення до подій та зрозуміли, що Росія самостійно не завершить війну. Тому американці можуть прийняти рішення про передачу ATACMS.
Також адміністрація Білого дому приймає такі рішення на фоні певних змін, які відбуваються на фронті, успіхів ЗСУ. Очевидно, у Штатах вважають контрнаступ ЗСУ успішним.
Мені здається, що історія з ATACMS зокрема про зернову угоду. Це такий натяк, що "ви все одно не хочете у неї повертатися, відновлювати", що створює глобальні ризики для усієї системи економічних, гуманітарних відносин. Тоді Україна отримає ту зброю, яку давно просила. "Ми не будемо звертати увагу на ваші застереження про "червоні лінії",
– додав Рейтерович.
ATACMS для України: головне
- Ряд західних видань повідомляє, що США відправлять в Україну ракети великої дальності ATACMS. Зокрема, видання ABC News з посиланням на анонімних високопосадовців в адміністрації Байдена констатувало, що Україні слід очікувати найближчим часом на відповідну заяву про тактичні ракетні системи великої дальності ATACMS. Остаточне рішення ще не було ухвалено та все може змінитися, оскільки поки не було офіційної заяви.
- Журналісти Financial Times зазначають, що США вже давно "насторожено ставляться" до прохання України надати ATACMS. У Вашингтоні побоюються, що удар по території Росії нібито "може призвести до ескалації". Однак в останні місяці все ж розглядають ймовірність поставки.
- У Reuters зауважили, що США розглядають можливість поставки однієї або обох армійських тактичних ракетних систем (ATACMS), які можуть літати до 190 миль (306 кілометрів), або керованих реактивних систем залпового вогню (GMLRS) з радіусом дії 45 миль, споряджених касетними бомбами.
- Представник Міноборони США бригадний генерал Пет Райдер 11 вересня заявив, що у Пентагоні поки немає підтверджень того, що Україна невдовзі зможе отримати далекобійні ракети ATACMS.