До маленького патріаршого храму святого Георгія у Стамбулі прийшли сотні людей. Присутні намагалися схопити кожен момент історичної події.
Читайте також: В УПЦ МП зробили заяву щодо спільних богослужінь з Православною церквою України
Хоча в храмі в Стамбулі багато людей в костюмах, та приїхали на подію не лише чиновники.
Приїхати сюди, скористатись такою можливістю – думаю, що це був мій обов'язок. Ми цим жили, ми про це мріяли. І раді, що напередодні Різдва ця мрія про Томос, про утвердження української церкви, української незалежності, здійснилася,
– розповів Микола Буліга, вірянин з України.
Керівника новоствореної церкви Епіфанія одягли в одяг відповідний його сану. Церемонію передання Томосу організували після спільного богослужіння Вселенського патріарха та очільника ПЦУ Епіфанія.
Вселенський патріарх та митрополит Епіфаній
Передання Томосу – це завершальний крок визнання автокефалії української православної церкви.
Колись ми були поділені, а тепер – ми єдині. Благословенна ця мить, радістю та вдячністю наповнюються наші серця,
– звернувся до вірян митрополит Епіфаній.
Президент України Петро Порошенко зазначив, що православний світ запам'ятає цей день, коли до родини церков увійшла повноправна церква України.
Його Всесвятість Вселенський патріарх Варфоломій і Синод Константинопольської церкви-матері сказали омріяне, довгоочікуване "так" незалежній церкві України. Ця подія збережеться в історії нашої країни на одному рівні з Володимировим хрещенням та проголошенням незалежності України,
– запевнив він.
Церемонію в храмі продовжили біля річки – провели обряд посвячення води. Так відсвяткували Богоявлення, яке святкують сьогодні, 6 січня. Грецькою мовою цей день називається "Епіфанія".
Тепер Томос залишилося лише доставити в Україну. Як саме транспортуватимусь – тримають в секреті. Та вже точно відомо, що 7 січня документ представлять на ранковій службі в Софійському соборі, яку проведе митрополит Епіфаній.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.