Чому? Чи впливає ратифікація угоди з ЄС на це рішення? І коли нарешті Україна отримає безвіз? На ці питання журналісти сайту "24" спробували знайти відповіді.
Чому ЄС досі не дав безвіз?
Українські чиновники наперебій заявляють, що Україна виконала усі 144 умови для отримання безвізу. Але довгоочікуваний режим так і не вводять. Українці продовжують вистоювати черги у візових центрах та платити за перетин кордону 35 євро.
Але вчора, 17 листопада, сталися перші суттєві зрушення у бік отримання безвізу. Євросоюз на рівні Комітету постійних представників країн-членів схвалив позицію Ради на міжінституційні переговори щодо безвізового режиму для України, тобто дав добро на безвіз для українців.
Як коментує аналітик Інституту світової політики Дарія Гайдай:
Рада ЄС та Європарламент наразі не можуть погодити механізм припинення дії безвізового режиму (suspension mechanism). Дебати продовжуються вже кілька місяців, і наразі немає згоди щодо того, хто, коли і як буде вводити в дію цей механізм. Доки європейські політики не домовляться і не затвердять цей механізм, безвізовий режим для українців не почне діяти.
І це основна причина, чому ми не можемо зараз отримати безвізовий режим. А погодження механізму припинення дії безвізового режиму прив’язали до Грузії, яка іде з нами у цьому питанні нога в ногу.
Чи впливає ратифікація угоди з ЄС на це рішення?
Як вже неодноразово повідомлялось у ЗМІ, референдум у Нідерландах мав виключно консультативний характер. Звісно, він зробив свою справу у отриманні безвізового режиму для України – суттєво призупинивши зрушення у цьому питанні. Але не дати українцям безвізу через цей референдум не можуть.
Навіть більше, Марк Рютте, прем’єр-міністр Нідерландів, надав Єврокомісії позитивне рішення щодо України. Про це повідомив Маргарітіс Шінас, речник Єврокомісії.
Ми отримали добре повідомлення від прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте. Ми позитивно оцінюємо зусилля нідерландського уряду в пошуку вирішення питання щодо угоди.
Коли ж все-таки Україна отримає безвіз?
Варто зазначити, що Саміт Україна-ЄС у 2016-му переносили двічі. Спочатку, за домовленістю обох сторін з травня на вересень. Це перенесення було зумовлене Референдумом у Нідерландах та Брекзітом. Тоді перенесли з вересня на 24 листопада, пояснюючи це тим, що ЄС ще не має конкретних результатів по цьому питанню.
Отже, остаточною датою Саміту названо 24 листопада. Але маємо враховувати, що навіть за умови, що усі проголосують за надання безвізового режиму, одразу ж українці його не отримають. Адже є певна бюрократична система.
По-перше, Європарламент мусить затвердити законопроект щодо безвізу для України 24 листопада. Після чого Законопроект має підтвердити Рада Євросоюзу. Тільки тоді закон передається в руки президента Європарламенту та міністра закордонних справ (наразі головує Словаччина) на підпис. Після усіх цих кроків закон опублікують в офіційному журналі "Віснику ЄС". А вже на 21-й день опісля публікації безвізовий режим набере чинності.
По-друге, повертаємось до "механізму припинення дії безвізового режиму". Наразі у порядку денному на Саміті Україна-ЄС не йде мови про вирішення цього питання. А це означає, що воно буде розглядатися дещо пізніше.
І Київ, і Брюссель сподіваються на успішне проведення саміту Україна-ЄС 24 листопада. Його успішність залежатиме у значній мірі від ситуації зі скасуванням віз для українців. Припускаю, що якщо ЄС не встигне затвердити "suspension mechanism", то Україна отримає безвіз з таким застереженням: безвізовий режим вступить в силу тоді, коли й механізм припинення. Такий підхід уже був апробований у випадку з Грузією,
– зазначає Гайдай.
Але сумніватися, чи це станеться, чи ні – не варто. Безвіз однозначно буде. Ймовірніше за все у першому триместрі 2017 року. Але, можливо, це буде не повністю вільний проїзд, а тільки частково.
Зараз у ЄС складна внутрішня ситуація. Є різні країни з різними інтересами, амбіціями, цілями. Узгоджувати їх стало останнім часом дедалі важче. Достатньо лише подивитися на ситуація з торговельною угодою між ЄС і Канадою. Валонія (один з регіонів Бельгії) ледь не "поховала" угоду всього ЄС з Канадою. Надмірно драматизувати не потрібно, але слід визнати, що країнам ЄС, інститутам ЄС сьогодні потрібно більше часу, щоб узгодити і прийняти якесь рішення. Чи то йдеться про "suspension mechanism", чи то торгову угоду з Канадою,
– каже експерт.
Резюме: коротка історія в цифрах
Перші перемовини щодо безвізу для українців почалися ще у 2008 році. З того часу пройшло 8 років і Рада ЄС визнала, що Україна виконала усі умови для отримання безвізового режиму.
Реальні дії зі сторони ЄС в цьому керунку почалися з 20 квітня 2016 року, коли Єврокомісія створила законодавчу ініціативу щодо цього питання. 26 вересня цього ж року профільний комітет Європарламенту схвалив це рішення.
Впродовж двох місяців відбувався тріалог між Радою ЄС, Європарламентом та Єврокомісією щодо тексту документу. Одночасно з тим велись переговори щодо "механізму призупинення безвізового режиму". Було прийняте рішення вирішувати це питання одночасно для двох країн: і України, і Грузії.
5 жовтня у триалозі прийшли до рішення, навіть якщо безвізовий режим приймуть 24 листопада, у дію він увійде тільки одночасно із "механізмом призупинення".
Після прийняття закону про безвіз для українців 24 листопада депутатами Європарламенту, документ має ухвалити Рада Євросоюзу і підписати президент та міністр закордонних справ ЄС. Попередньо засідання заплановане на середину грудня.
Читайте також: Що Євросоюзу та Україні потрібно одне від одного?