На відміну від цивілізованого світу в Україні непотріб і досі не переробляють, а просто плодять звалища. Наразі площа сміттєвих полігонів дорівнює площі Данії. На них вже накопичилось 50 мільярдів кубічних метрів відходів. Тож наша країна впевнено тримає першість у світі за кількістю відходів на одну душу.

В Україні функціонує лише один сміттєспалювальний завод. Він утилізує сміття, взамін отримуючи трохи тепла та електроенергії, якими забезпечується декілька сотень будинків. Але затрати на його роботу не співмірні з виручкою підприємства.

Читайте також: Карпати потопають у смітті: опублікували шокуючі кадри

У Верховній Раді вирішили не вдосконалювати систему збору та переробки відходів, а стимулювати їх спалення. А щоб було вигідно це робити, запровадити так званий "зелений тариф". Тобто фактично, прирівняти сміттєспалювання до альтернативної енергетики. На думку нардепів, це заохотить інвесторів будувати заводи, які на околицях міст палитимуть продукти їхньої життєдіяльності, долаючи у такий спосіб сміттєву кризу.

Що ж піде у піч? У структурі відходів 60 % це скло, пластик, картон, метал, деревина, а 40 % – харчові відходи. На їх спалювання потрібні чималі ресурси газу, бо само по собі це добро не горітиме. А ще з'являться токсичні викиди.

Безпечно спалювати сміття можна лише після ретельного сортування, як це давно робиться у Європі. Так викиди проходять надійну очистку біофільтрами.

Читайте також: На Рівненщині готуються до екологічної катастрофи

В Україні є десятки підприємств, які охоче переробляють вторинні ресурси. Але вони ледь працюють саме через те, що ніхто відходи не сортує.

Ці підприємства не завантажені повністю і вимушені наразі імпортувати сировину із сусідніх країн. В той же час, все те, що виробляється в Україні, потрапляє на звалища та полігони,
– зауважила заступниця голови "Укрпек" Анна Таранцова.

Шість мільярдів гривень можна заробляти щороку на повторному використанні ресурсів. Та їх банально викидають. А спалення несортованих відходів, за словами екологів, взагалі суперечить здоровому глузду і Європейському законодавству. Та в Україні, схоже, свій оригінальний спосіб вирішення болючих проблем – або спалити, або закопати своє майбутнє.

Читайте також: Україна серйозно збільшила кількість викидів шкідливих речовин