Європейська комісія подала законодавчу пропозицію про впровадження безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом. У документі немає жодних додаткових умов. Це значить, що комісія підтверджує, що Україна виконала всі критерії, щоб отримати безвізовий режим.

Подальша процедура

Наступний крок — підготовка та розгляд документу в Європарламенті. Це триватиме не менше місяця, протягом якого має бути призначений доповідач, дебати та комітетські слухання.

Після схвалення в Європарламенті безвізовий режим має бути затверджений Радою ЄС. Вона складається з міністрів внутрішніх справ держав-членів Євросоюзу. Але якщо деякі міністри, наприклад, Угорщини, Кіпру, Італії чи Греції, не схвалять це рішення, Україна все ж матиме шанс на скасування віз, адже рішення ухвалюватимуть за принципом кваліфікованої більшості, тобто для ухвалення потрібна згода 55% держав-членів ЄС, що репрезентують 65% населення ЄС. А тому жодна країна не має права вето. Заблокувати рішення зможуть принаймні чотири країни, які представляють 35% населення ЄС.

Засідання Ради ЄС можуть провести в червні.

Причин для відмови немає

Дипломат і екс- міністр закордонних справ Володимир Огризко у коментарі сайту "24" висловив сподівання, що європейські лідери дотримаються своїх обіцянок стосовно безвізового режиму для України.

Той план, який Євросоюз підготував для України, через майже 8 років все-таки виконано. Виконано повністю, після додаткових зауважень, пропозицій з боку Євросоюзу, уточнень, доповнень тощо. Весь процес завершено. Зараз з юридичної і правової точки зору до України претензій немає,
— відзначив дипломат.

Якщо взяти до уваги, що ми відкрили Україну для Європейського Союзу у 2005 році, 11 років тому, то шукати ще якусь "колоду" в нашому оці – буде занадто, каже Огризко.

Зараз все переходить у суто формальну площину, яку треба пройти і яка потребуватиме ще двох-трьох місяців. Огризко переконаний, що жодного морального, юридичного, політичного права сказати Україні "ні" Євросоюз не має.

Рішення має бути виключно позитивним і доволі швидким. Ми зараз наздогнали Грузію в цьому плані, йдемо в пакеті. Пакетне рішення буде прийнято доволі швидко,
— сказав екс-міністр.

Громадська ініціатива "Європа без бар'єрів" провела аналіз ставлення країн ЄС до надання безвізового режиму Україні на основі інтерв'ю з представниками МЗС, МВС та НУО країн Євросоюзу. За цими даними, найбільш прихильні до безвізу з Україною Польща, Угорщина, Литва і Словаччина. Нейтрально ставляться — Італія, Німеччина, Чехія, Нідерланди, Швеція. Запеклих противників аналіз не виявив.

Коли будуть безвізові мандрівки

Євроспеціалісти вважають, що в кінці червня — на початку липня країни Шенгену зможуть скасувати візи для українців.

Президент Петро Порошенко відзначив, що позначку "виконано"навпроти його обіцянки українському народу щодо безвізового режиму можна буде поставити через кілька місяців. Президент наголосив, що Україна для цього виконала план, який містив у собі майже 140 умов.

Віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе переконана, що залишилось узгодити юридичні деталі стосовно безвізового режиму України з ЄС.

Куди поїхати без візи

Візи не знадобляться українцям для подорожей у всі країни ЄС, крім Великобританії та Ірландії. Також можна буде мандрувати і до Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії, на них теж пошириться безвізовий режим, хоч вони не є країнами Євросоюзу.

Але існують певні правила для безвізових подорожей до ЄС, головна — наявність біометричного паспорта. При цьому українці не зможуть перебувати на території держав Шенгенської зони загалом понад 90 днів упродовж півроку. Інакше зможуть заборонити в'їзд до ЄС.

Безвізовий режим також не передбачає права на працевлаштування у країнах Євросоюзу, а на навчання без візи можна поїхати тільки по короткостроковій програмі, до 90 днів.

Для збільшення — натисніть на картинку:

Читайте також: Як діє безвізовий режим: приклад Молдови