Кому симпатизують українські громадяни, і яких сюрпризів можна чекати на виборах 2019 року, – у матеріалі сайту "24".
Фаворитам наступають на п’яти
Згідно опитування, проведеного чотирма провідними соціологічними компаніями України – SOCIS, КМІС, "Рейтинг" і Центр Разумкова, за підтримки Комітету виборців України – лідерами громадської думки залишаються двоє політиків. Лідер – діючий президент Петро Порошенко, якого підтримують 16,1% виборців. Друге місце займає лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко, за яку готові проголосувати 14,4% українців.
Читайте також: Вакарчук взяв у США участь в акції на підтримку українських політв'язнів: фото
Третє місце посів відомий український співак і громадський діяч Святослав Вакарчук з результатом 12,1%. Примітні показники у інших політичних діячів. Зокрема в лідера партії "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка, якого готові підтримати 9,3%, а також Вадима Рабіновича – 7,9%. Високі рейтинги і в лідера "Опоблоку" Юрія Бойка – 9,3%. Мер Львова Андрій Садовий набрав би 5% голосів виборців.
В Порошенка і Тимошенко з’явилися серйозні конкуренти?
Як зауважив в інтерв’ю ZIK голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, рівень популярності Порошенка та Тимошенко не дуже дивує. Вони і раніше очолювали рейтинги. Причому попереду була то Тимошенко, то Порошенко. Наразі діючий президент вирвався уперед унаслідок певних позитивних соціально-економічних тенденцій, зокрема, підвищення пенсій. А у Тимошенко, навпаки, відбулося деяке просідання у зв’язку з тим, що знизилася її активність.
Але політолог звертає увагу на іншу тенденцію. За його словами, ріст рейтингів не тільки Вакарчука, а й Гриценка свідчить про те, що великий прошарок активних виборців – близько 20% – не хочуть голосувати за Порошенка чи Тимошенко.
Якщо сумувати рейтинги Вакарчука, Гриценка і Наливайченка (екс-глава СБУ – "24"), а є ще Андрій Садовий, то достатньо багато людей, які не хочуть голосувати ні за Порошенка, ні за Тимошенко, ні за колишніх регіоналів, ні за Рабіновича та Ляшка,
– говорить Фесенко.
Елемент маніпуляції
Соціологічними опитуваннями під час виборчих кампаній маніпулювали не раз. Як зауважує директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, соціологія буде чесною тоді, коли її замовлятимуть самі українці. А так завжди під час опитувань можна гратися з методикою.
Виникає закономірне питання: чому до списку не включили Кличка, Гройсмана, Луценка? Логічною б була відповідь: ці політики не заявляли, що хочуть балотуватися у президенти. Але й Вакарчук не робив такої заяви. І набір кандидатів досить умовний. І, як показує потім результат, ще й вигідний комусь,
– вважає Давидюк.
Зокрема, на його думку, опитування показує явний перебір ваги Анатолія Гриценка. За словами політолога, за три роки після попередніх президентських виборів цей політик не зробив нічого помітного. Його активність і заслуги у десять разів менші, ніж, приміром, у Саакашвілі. Але у Саакашвілі рейтинг 1,5%, а в Гриценка – 9%.
"Питання: чи на самих виборах президента рейтинг Гриценка не перетече до лідера перегонів? Чи не закладена тут маніпуляція? Таким чином можна легалізувати адмінресурс для Порошенка, пояснивши його падінням рейтингу Гриценка", – вважає Микола Давидюк.
Українців хочуть традиційно заплутати довгими списками кандидатів у президенти
При цьому політолог Олександр Леонов переконаний, що результати соцопитування відображають реальну картину електоральних настроїв українців. По-перше, опитування проводили чотири великі компанії, по-друге, вибірка – 20 тисяч чоловік, що зводить до мінімуму соціологічну похибку.
З іншого боку, поява в списках прізвища Вакарчука має свої причини. Спостерігачі вважають, що таким чином для діючого президента підбирають зручного спаринг-партнера в другому турі. На думку багатьох, діючий глава держави має шанс перемогти всіх, крім Юлії Тимошенко. Принаймні, на даному етапі. Як зауважує Микола Давидюк, сценарій про зручного кандидата у другому турі президентських виборів працює. Але Порошенко ще має козирі, які він витягне перед самими перегонами. І цей козир покаже Порошенка в такому світлі, що всі за нього захочуть голосувати.
Підстави для сумнівів є. Адже перелік можливих кандидатів на пост президента не повний. В список включений лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк, але від цієї партії можуть балотуватися і інші політики, зокрема, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Поки не відомо, чи ризикнуть спробувати свої сили Юрій Луценко і прем’єр Володимир Гройсман, який явно хоче грати самостійно від Порошенка.
Є ще один важливий момент. За президентськими виборами навесні 2019 року відбудуться парламентські. Як підкреслює Давидюк, багато кандидатів, які підуть на вибори президента, використають їх як трамплін для парламентських. Тому список може бути максимально розширений. Поки складно сказати, кому це буде на руку. З одного боку, традиційно буде багато так званих кандидатів-спойлерів у того ж Порошенка чи Тимошенко, які відтягуватимуть голоси у їхніх основних конкурентів у першому турі. До речі, Юлія Тимошенко вже почала критику Вакарчука. З іншого, без чорних технологій і маси компромату не обійдеться. Треба ще додати фактор впливу олігархів і Кремля.
Вакарчук – український Макрон?
Кандидат у президенти Святослав Вакарчук викликав хвилю коментарів і мемів у соцмережах. Користувачі соцмереж одразу поцікавилися: чому в опитування не включили, приміром, відомого шоумена Володимира Зеленського? При цьому українці жартома вважають, що протистояти Вакарчуку зможе лише співак Олег Винник.
Однак у кожному жарті є доля жарту. За словами Володимира Фесенка, соцопитування говорить про те, що є попит на "українського Макрона". Поки, на його думку, такого немає. Але претенденти вимальовуються. Серед них називають Вакарчука.
Можна дискутувати: готовий Вакарчук чи неготовий, дехто дивується, чому такі високі рейтинги. А чому ніхто не дивується високим рейтингам Рабіновича? Я би тут ще більше дивувався. Але зараз не треба поспішати з висновками,
– додав Фесенко.
У Вакарчука вже була "проба пера" у великій політиці
Микола Давидюк звертає увагу на той факт, що сам Вакарчук не спростовує і не підтверджує тези про те, що він хоче балотуватися. Але, підкреслює експерт, навіть, якщо співак не виграє президентські вибори, в нього є вдалий бренд, рейтинг і можливість реалізувати це на парламентських виборах восени 2019 року.
Водночас, зазначає Олександр Леонов, високі рейтинги Вакарчука – несподіванка для всіх головних політичних гравців, і вони думають, що з цим робити. Та, в першу чергу, це головний біль для Юлії Тимошенко. Зокрема, за його словами, починається перетік голосів від Юлії Тимошенко до Вакарчука. Адже був момент, коли "Батьківщина" вирвалася вперед і була електоральним лідером. А зараз в цієї партії тенденція до зниження рейтингів.
Популярність Вакарчука – проблема для Юлії Тимошенко, тому що стоїть питання, хто потрапляє до другого туру на президентських виборах. Питання також у тому, чи почнуть навколо Вакарчука гуртуватися певні сили. Тоді можна буде побачити, наскільки це серйозно, чи все ж це все віртуальний елемент. Можливо, хтось уже вмовляє Вакарчука балотуватися,
– вважає політолог.
Як нагадує експерт, в Україні вже було щось схоже з Віктором Ющенком. Адже спочатку соціологи зафіксували його високі рейтинги, після чого інші політичні сили стали його вмовляти балотуватися у президенти. Як відомо, Вакарчук має певний політичний досвід – в 2007 році він був обраний нардепом саме від "Нашої України" Ющенка. Але швидко розчарувався в українській політиці і склав мандат.
Але це було 10 років тому. І виключати можливість того, що Святослав Вакарчук захоче повернутися у велику політику, не можна. Хоча його включення до списків соціологічних опитувань цілком може бути передвиборною технологією. За інформацією видання, соцопитування чотирьох компаній було замовлене з боку оточення Порошенка, і сама ідея щодо включення Вакарчука теж належить політтехнологам президента.
Та все знову явно прослідковується розчарування українців у діючих політиках і запит на так звану третю силу і нове обличчя на чолі держави, за яким немає негативної політичної історії. Не обов’язково ним буде Вакарчук. Хоча актор Рональд Рейган став успішним президентом США. Втім, до виборів ще є час, і ситуація може кардинально змінитися. Але все може залишитися так, як сьогодні, і завдяки соцопитуванням розроблюються ймовірні сценарії на вибори.
Читайте також: Порошенко мінус Яценюк: чому "Народний фронт" не хоче бути з БПП?