Ще наприкінці травня нардепи підтримали документ підтримали у першому читанні. Зараз за ініціативу проголосували 259 нардепів.
Важливо Перезавантаження ВРП: що може вплинути на головні проблеми судочинства в Україні
Що передбачає закон №5068
Як мовиться у пояснювальній записці до закону, метою змін є вдосконалення порядку обрання чи призначення на посади членів ВРП.
У цьому контексті важливо, аби кандидат відповідав критеріям професійної етики та доброчесності. Аби цього досягти, закон пропонує визначити порядок утворення, діяльність та повноваження Етичної ради. Згідно із законом, до її складу входитимуть:
- 3 особи з-поміж суддів або суддів у відставці, визначені Радою суддів України,
- 3 особи, визначені міжнародними організаціями, з якими Україна протягом щонайменше останніх 3 років співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції.
До теми Не всі це сприймають, – Маслов про участь іноземців у відборі до Вищої ради правосуддя
Також документ передбачає створення Служби дисциплінарних інспекторів ВРП. Ця структура разом з Етичною радою стежитимуть за доброчесність та професійною етикою чинних членів ВРП й кандидатів.
Варто зазначити, що нардепи також підтримали поправку 733, на якій наполягали активісти, зокрема Центр протидії корупції. Вона була надзвичайно важливою, адже визначала можливість і підстави для звільнення членів ВРП.
Більше про поправку 733
Після рекомендації Етичної ради з'їзди суддів/адвокатів/науковців, конференція прокурорів мають 3 місяці, щоб відреагувати – звільнити чи прийняти рішення про залишення члена ВРП на посаді. Якщо ж протягом 3 місяців вони не спроможні ухвалити рішення, то член ВРП вважається звільненим на підставі закону.