Традиційно вибори до Європарламенту проходять протягом 4 днів. 6 червня вони стартували у Нідерландах, 7 – 8 червня пройшли в Ірландії, Латвії, на Мальті, у Словаччині та Чехії. Переважна частина інших країн ЄС проводила вибори в неділю, 9 червня.

Дивіться також Чи буде достатньо для України: ЗМІ розповіли, скільки літаків Mirage може передати Франція

Хто перемагає на виборах до Європарламенту

Попри прогнози, ультраправі та євроскептичні депутати не змогли здобути достатньо мандатів, щоб переважити центристські сили на виборах до Європарламенту. Правоцентристська Європейська народна партія (EPP) стане найбільшою групою, а разом із ліберальними та соціалістичними партіями збережуть проукраїнську більшість.

Очікується, що EPP, "Оновити Європу" та соціал-демократи (S&D) матимуть 403 мандати, що створює сприятливу ситуацію для Урсули фон дер Ляєн, яка потребує підтримки 361 депутата для другого терміну на посаді президента Єврокомісії.

М'які євроскептики з "Європейських консерваторів та реформістів" (ECR) отримають 73 мандати, а ультраправі з "Ідентичності і демократії" (ID) – 58. Загалом праві групи матимуть 131 мандат, що менше, ніж прогнозували опитування. Їх вплив залежатиме від здатності подолати розбіжності та працювати разом, оскільки вони розділені між двома політичними групами.

Попередні результати виборів до Європарламенту / Фото Європарламент

Як голосували по країнах

У Німеччині партія канцлера Олафа Шольца Соціал-демократична партія посіла третє місце з 14 відсотками голосів. Вона поступилася проросійській "Альтернативі для Німеччини". Першість натомість виборов опозиційний "Консервативний Християнсько-демократичний союз", отримавши 29,5% голосів. Зазначимо, що ця партія виступає за передачу Україні далекобійних ракет Taurus.

Явка на виборах до Європарламенту склала 64,8%, найвища з 1994 року. Німеччина матиме найбільше представництво – 96 мандатів.

У Франції президент провладна партія Макрона зазнала поразки. Вона майже набрала вдвічі менше голосів, ніж праворадикальна партія "Національне об'єднання" Марін Ле Пен, яка здобула понад 31 відсоток підтримки.

Марін Ле Пен є проросійським політиком. Вона має тісні зв'язки із владою Путіна.

Після того, як стали відомі результати голосування, Макрон заявив про розпуск парламенту.

В Австрії тим часом перемагає проросійська "Партія свободи". Наразі у неї понад 27 відсотків голосів.

В Чехії перемогу на виборах здобула партія колишнього прем’єр-міністра Чехії Андрея Бабіша. Його партія отримала понад 26% голосів.

У Словаччині вперед вирвалася партія "Прогресивна Словаччина", партія проросійського прем'єра Роберта Фіцо SMER наразі на другому місці.

У Бельгії прем'єр Александер де Кроо пішов у відставку через програш своєї партії Open VLD. Вона набрала менше ніж 6 відсотків. Водночас консервативна партія N-VA набрала понад 18 відсотків.

У Польщі лідирує опозиційна партія "Громадська коаліція" Туска. На другому місці наразі перебуває керівна партія "Право і справедливість".

Партія Дональда Туска "Громадянська коаліція" випередила "Право і справедливість" (PiS) з невеликим відривом, набравши 37,06% голосів і отримавши 21 місце. Ультраправа "Конфедерація" здобула 12,08% голосів, отримуючи шість мандатів.

У Кіпрі 24-річний інфлюенсер Фідіас Панайоту, який балотувався як незалежний кандидат, забезпечив собі місце в Європарламенті. Основні партії – правоцентристська "Демократичне об'єднання" (DISY) і комуністична Прогресивна партія трудового народу (AKEL) – отримали 22,6% – 25,4% голосів кожна.

В Італії перемогу здобула партія Мелоні. Її лівоцентристська Демократична партія (Pd) отримала десь 21 – 25 відсотків голосів.

Партія "Брати Італії" отримала підтримку 28,9% виборців, що зміцнило позиції прем’єр-міністерки Джорджі Мелоні як всередині країни, так і в Європейському Союзі.

В Іспанії правоцентристська Народна партія Іспанії (PP) здобула 22 місця, тоді як соціалісти на чолі з Терезою Ріберою отримали 20 місць.

В Литві Андрюс Кубілюс та Пятрас Ауштрявічюс зберегли свої місця у Європарламенті. "Союз вітчизни – християнські демократи" отримали майже 21% голосів та три мандати.

В Естонії ліберальна партія прем’єрки Каї Каллас посіла третє місце. Перемогли правоконсерватори "Вітчизна" (Isamaa) з 79 тисячами голосів, а соціал-демократи – другі з понад 71 тисячею голосів. Обидві політсили отримають по два мандати.

У Фінляндії перемогла, як і на всіх попередніх євровиборах у Фінляндії, "Національна коаліція" (партія чинних прем’єра та президента країни) з 24,8% голосів, що забезпечує їм чотири мандати.

Правопопулістська партія "Справжні фіни" зазнала невдачі, отримавши лише 7,6% голосів та один мандат, його займе Себастьян Тюнккюнен. Він стане наймолодшим євродепутатом від Фінляндії.

В Угорщині, попередньо, до Європарламенту можуть пройти провладна партія "Фідес", опозиційна партія "TISZA ("Повага і свобода")", а також проєвропейська "Демократична коаліція".

Зауважимо, що партія угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана "Фідес" показала найгірший результат в своїй історії на виборах до Європарламенту, отримавши 44,52% голосів, що дало їм 11 мандатів. Це значно менше, ніж на попередніх виборах. Новачок Петер Мадяр та його партія "Тиса" здобули 29,74% голосів і 7 мандатів, ставши серйозним опонентом Орбана.

Наразі у більшості країн ще тривають підрахунки голосів. Точні результати стануть відомі вже 10 червня.

Як вибори в Європарламент визначать долю України та ЄС, читайте в матеріалі 24 Каналу.