– Спершу поясню, яке зараз чинне законодавство щодо виборів. Людина може потрапити до парламенту у два способи. По-перше, у списку. Там можна спокійно купити собі місце, за наявності відповідних коштів. Списки закриті, а отже, можна купити топ-місце і буди впевненим у тому, що пройдеш. По-друге, можна йти до ВР по одномандатному мажоритарному округу. Таких округів в Україні 255. Там якраз "гречкосії" і працюють.

Читайте також: Як протистояти "звіриному оскалу системи, яка ніколи не дбала про українців", – нардеп

– Щодо вимог людей. Законопроект про зміни до виборчого законодавства був ухвалений у першому читанні ще минулої осені. У ньому йдеться про відкриті списки, про зменшення регіональних округів до 27. У "відкритому списку" кандидат може підніматися або опускатися в рейтингу, залежно від того, скільки людей за нього конкретно проголосують. Крім того, якщо округів стане менше, то і підкупити гречкою або цукром весь регіон буде дуже важко.

*До розмови у прямому ефірі долучився політичний експерт Олександр Солонтай. За його словами, проблема "відкритих списків" актуальна, але складна для розуміння людям.

– Ці два місяці, які залишаються до фінальної акції і до фінальної роботи ВР, потрібно використати для просвітницької кампанії. Ми маємо унікальну ситуацію, адже за результатами соцопитування, понад 40% громадян підтримують відкриті списки, але якщо копнути глибше, то вони до кінця не розуміють, як вони функціонуватимуть.

Про перспективи прийняття нового виборчого законодавства та ймовірність обмеження політичної реклами – дивіться в інтерв'ю