23 травня Нацбанк визнав неплатоспроможним черговий банк — "Михайлівський". І знову десятки тисяч українців втратили свої вклади, і знову більше мільярда гривень доведеться витягати з бюджету Фонду гарантування вкладів. Однак банкрутство "Михайлівського" має свої відмінності. Клієнтів цієї установи надурили двічі. Перший раз — коли заявляли про надійність їхніх вкладів у банку. Другий — коли рекомендували вкладати гроші на ще вигідніших умовах — у пов’язаній інвестиційній компанії.

Подібні схеми із залученням кількох афільованих юридичних осіб, в тому числі фінансових установ, у нас зустрілися вперше,
— розповів заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик.

На тлі великих проблем в інших банках "Михайлівський" посилено демонстрував впевненість і активно залучав вклади населення. Перевищивши усі дозволені ліміти із залучення коштів населення, там знайшли оригінальний спосіб збирати їх додатково. У 2014 році з’являється ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр". Саме до нього працівники банку "Михайлівський" радять звертатися своїм вкладникам — мовляв, і відсотки вищі, і надійно. От тільки у фінустанові не попереджають людей, що в разі краху банку Фонд гарантування вкладів їм нічого не виплатить. Адже такі фірми, як "ІРЦ", не є його членами.

Навіть після того як банк визнали неплатоспроможним, його працівники продовжували брехати клієнтам.

Перші тривожні сигнали про негаразди в банку "Михайлівському" з’явилися в пресі. І про висмоктування депозитів з населення, і про видачу кредитів під застави цінних паперів невідомих фінансових компаній, і про схему з фінансовою компанією "Інвестиційно-розрахунковий центр", куди на той час люди занесли більше мільярда гривень.

Читайте також: Куди ділися мільярди гривень з фірми-прокладки банку "Михайлівський"

Регулятори з НБУ робили круглі очі запевняючи, що ситуація, яка склалася в "Михайлівському", стала для них несподіванкою. Заявляють, що коли зайшли в банк, було вже пізно.

Відразу видно було, що банк веде ризиковану валютну політику і депозитну політику. Чому один банк платить 15% по депозиту в гривні, а інший 25 і вище? Все ж в одній країні живуть, я розумію різницю в 5%, але не 10. Це чергова помилка Національного банку, він прекрасно бачить політику кожного банку, він прекрасно знає,
— переконаний фінансовий експерт Ерік Найман.

НБУ вперше визнав "Михайлівський" проблемним ще в квітні 2015 року. У грудні регулятор повторно визнає "Михайлівський" проблемним банком, вводить туди свого куратора та накладає низку обмежень. 27 квітня Нацбанк знімає частину обмежень. Таким чином відкриваючи "Михайлівському" широкі можливості для операцій з коштами фізичних осіб понад суму, що гарантується Фондом гарантування вкладів.

Також це надало можливість залучати кошти клієнтів на рахунки фінансової компанії "Плеяда", яка в подальшому придбала кредитний портфель фізичних осіб банку обсягом майже у 700 мільйонів гривень і вже наступного дня передала іншій компанії — ТОВ "ФК "Фагор", яку пов’язують з "Платинум банком". Де в.о. голови правління свого часу працювала Катерина Рожкова.

І тут питань з’являється все більше. Адже за матеріалами відкритого ГПУ кримінального провадження, саме під час роботи в "Платинум банку" Рожкова уклала сумнівні кредитні договори з компаніями, посадові особи яких підконтрольні даній банківській установі і мають ознаки фіктивності.

Прокуратура не завадила Рожковій стати в.о. заступника голови НБУ. Банкір каже, що нічого про справу проти себе не знає.

Та чіпати не хочуть не лише Рожкову. Банк "Михайлівський" також не відчув жодних проблем, навіть коли там уже був куратор від Нацбанку. У Національному Банку пояснили, що частина обмежень була знята свідомо, задля "оздоровлення" банку.

Читайте також: Чому Нацбанк має понести покарання за банкрутство банку "Михайлівський"

Ще у 2014 році молодий банк "Михайлівський" займався підготовкою до скуповування конкуруючих збіднілих банків. Тоді, за даними ЗМІ, об'єкти для поглинання йому шукала компанія "Інвестиційний капітал Україна", або ICU — та сама, яка належить бізнес-партнерам голови НБУ Валерії Гонтарєвої. Чи не з цим пов’язане таке поблажливе ставлення регулятора до банку "Михайлівський"?

Тим часом у Фонді гарантування вкладів запевняють: вкладникам гроші повернуть згідно із законодавством. Виплачувати кошти мали ще на початку липня, однак процес загальмувався. Можливості Фонду гарантування вкладів не безмежні.

Та найгірше тим, хто віддав свої кошти фінансовій компанії "ІРЦ", яку рекомендували у "Михайлівському". НБУ вперто вдає, ніби нічого не знав про її існування і називає всі ці операції фіктивними.

Фахівці радять обдуреним вкладникам йти до суду.

У сухому залишку є збанкрутілий банк, вкладникам якого Фонд гарантування вкладів, позичаючи гроші з держбюджету, тобто в нас з вами, має виплатити від півтора до трьох мільярдів гривень. Крити більше нічим — ніяких реальних активів у банку "Михайлівському" не залишилось. Є мільярд гривень, які вкладники "Михайлівського" навряд чи зможуть повернути. І є Національний банк, який нібито контролює ринок банківських послуг, але традиційно здивований більше за інших, коли там трапляється черговий скандал.