Про міжнародні приклади захисту викривачів та чи допоможуть такі законодавчі новації знизити рівень вітчизняної корупції – в матеріалі 24 каналу.

Захистити викривача

До викривачів корупції в українців ставлення не дуже хороше. Часто ці правдолюби стикаються не лише з небажанням правоохоронних органів розбиратись в наданій інформації, а й небезпекою для свого життя.

Актуально: Рада проголосувала за винагороду для викривачів корупції: деталі

Цей закон, зможе реально захистити не лише викривачів та їхніх близьких, а також надасть право на безоплатну правову допомогу та конфіденційність. Також законодавчі новації передбачають винагороду в межах 10% від суми відшкодування державі збитків або розміру хабара.

Треба привітати ініціативу президента щодо посилення захисту прав викривачів в Україні. Дослідження показують, що це справді нагальне питання. Адже викривачі стикаються з утисками, порушенням їх трудових прав, кримінальним переслідуванням тощо,
– зазначає виконавчий директор Науково-освітнього центру протидії корупції Оксана Нестеренко.

Серед інших новацій закону чи не найбільше суспільство зацікавила можливість виплат викривачам винагороди за викриття корупції в межах 10% від суми хабара.

Чому судді-викривачі Україні стають мішенню для корумпованої системи, дивіться тут:

Оксана Нестеренко зауважує, що виплата компенсації викривачам – це скоріше американська практика.

Офіційні цифри: Скільки за рік в Україні викрито корупційних злочинів

Щоправда, там протягом останніх 5-6 років ця практика вельми комерціалізувалась. За цей період з'явилось чимало фірм, які почали заробляти на поверненні відсотків для своїх клієнтів. Як наслідок, саме через таку комерціалізацію ставлення до викривачів погіршилось. В Україні викривачів й без такої винагороди недолюблюють, тому після запровадження такої плати є ризики, що ставлення до цих людей лише погіршиться.

Мільйони за викриту корупцію

В Америці викривачем вигідно бути. Історія знає випадки, коли людина отримала 27 мільйонів доларів за повідомлення про корупцію. В цій країні за законом викривачі отримують 15-25% від вилученої суми. Також в Америці працює дуже багато громадських організацій, які допомагають захищати правдолюбів. У Південній Кореї теж надійно захищають викривачів. В цій країні, за потреби, охороняють не лише будинок викривача, а й цілий квартал, де живе він чи його родичі.


В Америці викривачі непогано заробляють на викритті корупції / Фото 24 каналу

В Сербії закон передбачає тренінги для суддів, де їм розповідають про міжнародні стандарти, нове законодавство, практики захисту викривачів в інших країнах. Це робиться для того, щоб судді знали, які рішення вони мають право виносити, а які ні, та як вони можуть захистити викривача від переслідувань. На думку юридичного радника Transparency International Олександра Калітенко, це хороша практика, коли такі тренінги передбачаються для суддів чи працівників правоохоронних органів.

Тим часом: Протидіє корупції та виявляє прогалини у законодавстві: з яким тиском зіткнулася суддя Гольник

До речі, є країни зі схожою до нашої моделлю антикорупційних органів. Зокрема, йдеться про Словенію, де немає окремо спеціального закону, присвяченого захисту викривачів, але вони там справді захищені. Щоправда, в них є орган, який захищає викривачів, куди вони можуть звернутись за юридичним захистом чи консультацією.

Ще 5 років тому Єврокомісія негативно оцінила можливість прийняття на всій території ЄС закону про захист викривачів. Мовляв, він не на часі. А зараз вже є директива Євросоюзу щодо захисту викривачів. Поки її прийнято на рівні інституції ЄС, але це вже прогрес.


Правоохоронців доведеться навчати правильно захищати викривачів / Фото 24 каналу

Залучення викривачів до виявлення корупції позитивно впливає на зниження її рівня в суспільстві. Це підтверджують й дослідження міжнародної організації із захисту викривачів.

У своєму дослідженні міжнародна організація із захисту викривачів порівняла роботу аудиторів та викривачів. 40% інформації про ефективність внутрішніх процесів, бізнес отримує від викривачів і 14% – внутрішнього аудиту. Викривачі працюють ефективніше за внутрішній аудит,
– розповідає Олександр Калітенко.

До речі: "Самопоміч" пропонує захищати викривачів корупції

Тож захищати викривачів потрібно і ця ініціатива президента актуальна. Щоправда, нам ще варто ретельно попрацювати над методами захисту.