Законопроєкт 1010 раніше подав до парламенту Президент України Володимир Зеленський і позначив його як невідкладний.
Цікаво: Викрив корупцію – отримай 10% від награбованого: як офіційно заробити на хабарниках
Народні депутати 17 жовтня ухвалили у другому читанні та в цілому проєкт закону 1010 щодо викривачів корупції (252 голоси "за"). Президент підписав його 13 листопада.
Законодавчі новації передбачають винагороду в межах 10% від суми відшкодування державі збитків або розміру хабаря. Важливо, що така винагорода можлива лише після обвинувального рішення суду для корупціонера та не може перевищувати 3 тисяч мінімальних зарплат у час вчинення злочину. Нині такий максимум становитиме 14 мільйонів 169 тисяч гривень.
Окрім того, держава гарантуватиме викривачам та їх близьким право на безоплатну правову допомогу та конфіденційність.
Важливо також, що викривачам корупцї буде гарантована анонімність. Так само можна буде анонімно повідомляти про корупцію. Такі повідомлення розглядатимуться, якщо вони стосуються конкретної людини та містять дані, які можна перевірити.
Дивіться відео журналістки 24 каналу про ухвалення Радою законопроєкту про викривачів корупції
До уваги! Законопроєкт передбачає, що право на винагороду має викривач, який повідомив про корупційний злочин, завдані державі збитки від якого у п'ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір винагороди має визначати суд у межах 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину. Розмір винагороди не може перевищувати 3 тисяч мінімальних заробітних плат.
Як у світі винагороджують викривачів корупції? Приміром, у США, згідно з законом, викривачі отримують 15 – 25% від вилученої суми. Тобто були випадки, коли людина отримувала мільйони за повідомлення про факт корупції. Там також надійно захищають викривачів.
А ось у Південній Кореї, за потреби, держава охороняє не лише будинок викривача, а й цілий квартал, де живе він чи його родичі.