Ця справа, незалежно від того, виявляться підозрювані винними чи ні, проливає світло на масштабну корупцію у сфері оборони України, і головним у цій корупційній діяльності є Президент Петро Порошенко, пише у статті для Frankfurter Allgemeine Zeitung Конрад Шуллер.

Читайте також: Масштабна схема корупції у Міноборони: що відомо про підозрюваних

Оборанна галузь України є монополістичною, зауважує автор пубілкації.

Майже для всієї продукції зареєстрований всього лише один постачальник, який може піднімати ціни, не відчуваючи тиску конкурентів. Лише державний військовий конгломерат "Укроборонпром" – домінант у цій галузі – вирішує, що із військової продукції буде імпортовано,
– зазначає журналіст.

Організація НАКО, яка спільно із Transparency International контролює ринок озброєння в Україні, на своєму інтернет-сайті повідомляє, що 45% закупівель засекречені, що приблизно втричі більше, ніж у Сполучених Штатах. Таким чином, значна частина військової економіки позбавлена будь-якого контролю, веде далі аналітик. Тому Transparency International на міжнародній шкалі від A до F помістила український оборонний сектор в групу D – категорія із "високим корупційним ризиком".

Шуллер називає військову економіку в Україні "новим клондайком". Він вказує, що саме війна з Росією, яка вже забрала більше десяти тисяч життів, відкриває небачене раніше джерело доходів для тих, хто до цієї галузі причетний.

Для цього є багато причин. По-перше, тут ділиться великий пиріг. З моменту російської атаки, що почалася три з половиною роки тому, оборонний бюджет постійно збільшувався. У 2016 році він становив близько 4% внутрішнього валового продукту. На 2018 рік Порошенко пообіцяв виділити 5% – так вдасться досягнути рівня Росії,
– пояснює автор статті.

Сфера оборони України повністю належить Порошенку, констатує Шуллер. До того ж, український лідер не любить, щоб у сферу його впливу хтось "заглядав".

Читайте також: Схему корупції у Міноборони свідомо прикривали, – Анатолій Гриценко

"Верхню гілку управління військовою промисловістю Порошенко окупував разом зі своїми друзями. У Раді безпеки працює його давній діловий партнер, промисловий магнат Олег Гладковский, який в ролі заступника голови відповідає за закупівлі. Людина, яка офіційно заперечує свою роль "наглядача" за оборонним сектором при президенті. На чолі ж "Укроборонпрому" стоїть Роман Романов, який раніше працював на них обох: він як автодилер був пов'язаний із виробництвом автомобілів Гладковского "Богдан", а для президента він керував штабом його виборчої кампанії у 2014 році в Херсонській області", – нагадує журналіст.

Тож разом всі ці факти складаються у структуру впливу, яка у професійних колах описується як "вертикаль Порошенко", акцентує увагу німецький оглядач.

Читайте також: В НАБУ пообіцяли "особливу увагу" Міністерству оборони через наявні факти корупції