Проте згодом стало відомо, що місцеві жителі Іванкова, на Київщині, ризикуючи життям, врятували частину робіт талановитої української мисткині.

До теми Роботи Марії Примаченко врятували: сховали жителі Іванкова

Марія Примаченко за життя створила понад тисячу робіт, серед яких малюнки й розписи. Ім'я художниці внесли у Всесвітню енциклопедію мистецтва, а її творчістю захоплювалися культові митці – Пабло Пікассо і Марк Шагал.

Картини заховали окремо

Наталія Харитонова, мешканка Іванкова і заступниця директора Центру дитячої та юнацької творчості, розповіла, що коли люди зрозуміли, що на їхню землю прийшли окупанти, то картини Марії Примаченко вирішили заховати в музеї окремо.

На жаль, передчуття іванківців справдилося. Вже 25 лютого, коли вони сиділи в укриттях через обстріли, один зі снарядів потрапив у дах музею.

Щоб уже не чекать, що буде далі, бо ми знали, що там картини, ми підбігли сюди. Вирвали грати з цих двох вікон, і потім уже чоловіки вибили ці 2 вікна та почали звідти виносить експонати, які змогли врятувати,
– розповіла Наталія Харитонова.

Майбутнє музею

Праонука Марії Примаченко Анастасія опікується збереженням її спадщини. Підтримуючи ентузіазм жителів Іванкова, підтвердила: вщент зруйнований росіянами музей відбудують.

Уже зараз Анастасія активно налагоджує міжнародну співпрацю, даючи дозволи на відтворення й тиражування робіт Марії Примаченко, які вже вважали назавжди втраченими.

Виручені за це гроші спрямують на відбудову. Також роботу всесвітньо відомої художниці представлять на цьогорічній Венеційській бієнале.

Врятувати картини Марії Примаченко: дивіться відео


Нагадаємо, Ukraїner з 2016 року досліджує українську ідентичність. Свою роботу розпочав як медіапроєкт для прихильників інтелектуальних ЗМІ, несподіваних географічних відкриттів та мультикультурності.

Команда спільноти вже декілька разів відвідала всі регіони країни. Але після того, як Росія та Білорусь напали на Україну, Ukraїner вирішив не мовчати, а розповідати всьому світу про ці події. У такому форматі буде працювати аж до перемоги у війні.