Одразу після окупації так звана кримська влада почала процедуру видачі російських документів. Кримчани були змушені тижнями стояти у чергах за ними.
Уже тоді стало зрозуміло, що без документів, виданих окупантами, жити на півострові буде неможливо. Якщо у кримчанина немає паспорта, його автоматично позбавляють права на соціальні виплати та медичне обслуговування, його діти не мають права на освіту.
Однак усі документи, що їх зараз видають у Криму, не мають юридичної сили ані в Україні, ані в інших країнах світу.
Будь-яка операція, проведена на території, непідконтрольній Україні, є недійсною. Будь-який документ окупаційного органу не має жодних правових наслідків.
Аби кримчани мали можливість виїхати до інших держав, вони повинні використовувати виключно свої українські паспорти та отримувати візи на території материкової України. Західні країни таким чином не визнають анексію Криму. Росія безуспішно намагається вирішити це питання дипломатичним шляхом,
— пояснив журналіст Тарас Березовець.
Більшість свідомих кримчан уже другий рік їздять на материк, аби оформити документи в Україні. Хоча це забирає багато часу та коштів. Експерти вважають, що українська влада робить усе можливе, аби ускладнити цей процес.
Утім фахівці таки радять мешканцям Криму оформляти папери не тільки на окупованому півострові, але й на вільній українській території. Це дозволить уникнути юридичної пастки.
Повну версію програми "Крим. Реалії" дивіться сьогодні о 18.30 на Телеканалі новин "24".