З перших днів після обрання Дональда Трампа новим 45-тим президентом Сполучених Штатів розпочалися розмови про його особливе ставлення до Кремля та його очільника Володимира Путіна. Та й власне у самій Москві не приховували задоволення від результатів американських перегонів.
У Росії відверто тішилися, що до влади у США прийшла не Гілларі Клінтон, що мала жорсткий план тиску на Кремль та обіцяла розширену допомогу Україні, а бізнесмен Дональд Трамп, який неодноразово схвально відгукувався про Путіна у своєму Твіттері.
Читайте також: Роман на двох: навіщо хаотичному Трампу потрібен Путін і навпаки
Голоси прагматиків, які попереджали симпатиків росіян, що американська політка формується на основі національних інтересів, а не особистої приязні, ніхто не хотів чути. Тому жорстка реальність вашингтонського курсу, яка сьогодні диктується Конгресом і Сенатом та визначає Кремль у числі головних загроз світовій безпеці, вже у перші дні розбила на друзки будь-які сподівання на перезавантаження американсько-російських відносин. Грубо кажучи, перемога здолала зраду.
Суттєві розходження в підходах американців і росіян ще більш поглибилися після завданого за наказом Трампа ракетного удару по сирійсько-російській авіабазі. Це сталося як покарання за військовий злочин президента Сирії Башара Асада, який, за потурання росіян, вбив сотні мирних громадян хімічною зброєю. Відверта неадекватність та садизм режиму Путіна стали справжньою “червоною рискою” для Заходу.
Тому й розпочався новий виток напруженості по лінії Вашингтон-Москва та одночасне потепління у стосунках американців з українцями. Спочатку Трамп підписав виділення Україні чергового траншу допомоги на суму 650 мільйонів американських доларів. А потім провів несподівану для всіх зустріч із міністром закордонних справ Павлом Клімкіним, чим неприємно заскочив росіян.
Читайте також: Для Трампа Росія стає токсичною, – експерт
Як зазначив посол України у США Валерій Чалий, американська адміністрація підтвердила наміри й надалі підтримувати Україну в умовах російської агресії, а також озвучила три головні меседжі. По-перше, Сполучені Штати більш активно намагатимуться врегулювати ситуацію в Донбасі спільно з українцями.
По-друге, за результатами зустрічі з Сергієм Лавровим, американці покладають відповідальність за ситуацію в Україні на росіян, і потрібно працювати над тим, щоб вирішити питання встановлення миру з боку Росії.
Третій сигнал, як повідомив Чалий, теж був чітким та стосувався підтримки територіальної цілісності й суверенітету України.
Читайте також: Клімкін заінтригував цікавими ідеями США щодо врегулювання ситуації на Донбасі
До цього варто додати, що це ще далеко не всі приємні новини для українців. Вже за місяць відбудуться слухання в Конгресі стосовно України, де буде розглянуто питання подальшого розширення допомоги перетворенням та зміцненню України. А ще вже за місяць, орієнтовно 11 червня, нарешті запрацює безвізовий режим в’їзду українських громадян до Євросоюзу. Це вже викликало хвилю істерії в сусідній Росії.