Відносини між Україною та Європейського Союзу почались одразу після проголошення Незалежності. У 1992 році Президент України Леонід Кравчук вперше зустрівся з Головою Комісії Європейських Співтовариств Жаком Делором.
За іншого президента у 1998 році набрала чинності угода про партнерство і співробітництво з ЄС, підписана чотирма роками раніше. Візові переговори стартували через 10 років на паризькому саміті Україна-ЄС.
За кілька років Європарламент визнав право України на приєднання до ЄС. Тоді ж після довгих десятирічних перемовин з'явився план щодо візової лібералізації.
Читайте також: Безвізовий режим – це значно ширше, ніж вільні подорожі і свобода пересування, – Порошенко
Однак, у 2013 році напередодні історичного саміту у Вільнюсі тодішній президент Янукович розвернув зовнішню політику країни на 180 градусів. І 21 листопада Кабмін Азарова зупинив підготовку до підписання угоди з Євросоюзом. Такі дії тодішньої влади викликали масові протести у столиці.
А далі були Революція Гідності, перші жертви режиму, втеча Януковича, анексія Криму, війна. Після зміни влади переговори відновилися. У березні 2014 року політична частина Угоди про асоціацію України та ЄС нарешті підписана.
У червні того ж року затвердили економічну частину угоди. Задля європейських подорожей українців без віз Верховна Рада ухвалила закони про права біженців, про гендерну трудову рівність, антикорупційне законодавство, захист персональних даних.
І знову відклали. Євросоюз довго розробляв механізм призупинення безвізу. Українській владі закидали гальмування реформ та тотальну корупцію. Депутати президентської фракції ледь не зірвали процес намаганням відкласти електронне декларування.
Читайте також: Подорож в ЄС без візи: документи і правила для приємних мандрів
Після цього був референдум у Нідерландах, де громадяни проголосували проти асоціації України з ЄС. Після тривалих перемовин компроміс із Амстердамом вдалося знайти.
Свою ложку дьогтю додавала і Франція. Мовляв, відкриті кордони спричинять неконтрольований потік емігрантів з України.
Однак прихильників України виявилось більше. 6 квітня 2017 року Європарламент проголосував за безвізовий режим для українців. Останнє слово залишається за послами країн ЄС та Радою міністрів.