Коли вам стало відомо, що готується спецоперація, під час якої вас би передали Туреччині, а потім Україні?

У мене вдома були "гості із Москви" (співробітники ФСБ – 24), які розповіли про те, що є домовленість між президентом Туреччини і президентом Росії. Залишалась лиш незначна формальність: потрібно було написати прохання на ім’я Путіна про помилування. Я категорично відмовився. Вони намагалися мене шантажувати, це виглядало приблизно як в радянські часи: "От дивіться вас Чубаров і Джемілєв покинули. Ви будете перебувати в тюрмах і колоніях, а вони їздять по світу, шикують, живуть в Києві, живуть в дорогих готелях, п’ють дорогу каву".

Якби ви знали, що вас посадять на літак в Росію, а потім в Туреччину, ви би погодились піти з ними?

Я би відмовився. Я точно знаю, що я б від цього відмовився. Коли я піднявся, то побачив, що там десь півтора десятки представників якихось спецслужб. І Ахтем Чийгоз вже сидить в салоні, тобто його раніше підняли. Одразу виникла думка, що, напевно, кудись в Росію зараз відправлять, тому що відмовився від помилування, тобто я не погодився на варіант, про який домовлялись президенти. Тому в мене виникла думка, що витягли з лікарні для того, щоб відправити в якусь колонію чи то в Сибір, чи то в якісь інші регіони. Більше того, коли ці два представники приходили, вони погрожуючи говорили, що в Хард попадеш, це Ямало-Ненецький округ.

Читайте також: Чому Путін помилував Чийгоза та Умерова: неочікувані припущення журналістів

Коли ви зрозуміли, що відбувається?

Коли піднявся літак, я побачив, що ззаду за мною сидить Ахтем Чийгоз. Я спробував підійти привітатись, але мене трохи грубо зупинили. Сказали: "Не дивись в той бік, не сіпайся, не роби жодних спроб. Інакше, не дивлячись на ваш вік, положимо обличчям на підлогу". Через деякий час, коли я попросився до туалету і проходив повз Ахтема, кримськотатарською сказав: "Вітаю, друже". І це шипіння ще раз повторилось: що я зараз здійснив дуже серйозний злочин, тільки через мій вік і стан здоров’я вони не застосовували силу. Попереджали, щоб я навіть не пробував повторити це.

У вас є можливість, як я розумію, спілкуватись з депутатами, з європарламентарями. Розглядаєте ви це як спосіб впливати або розповсюджувати інформацію про кримських татар та ситуацію в Криму?

Якщо я житиму в Києві, думаю, саме цим я і буду займатися. Я думаю, що в мене достатньо досвіду для того, аби співпрацювати з депутатами, членами уряду над певними документами. Знайду я собі застосування.

Я дуже люблю свою сім’ю – своїх дітей та внуків. Хочу перебувати поряд з ними. Я дуже люблю свою Батьківщину і свій кримськотатарський народ, заради якого я готовий на все.

Більше – дивіться в інтерв'ю.

Повний випуск програми "Крим. Реалії" дівіться сьогодні о 17:30 на 24 Каналі.