Співробітниками магазину мережі "Магніт" у Кронштадті (РФ) була затримана пенсіонерка-блокадниця Рауза Галімова. Літня жінка була звинувачена в крадіжці трьох пачок масла. На вимогу директора магазину, жінка була доставлена в поліцію. Серце старенької не витримало такого приниження, і вона померла на сходинках ОВС.
Пізніше прокуратура встановила, що обвинувачення було пред'явлено безпідставно. На відеозаписі видно, що вона на місці, біля каси, пропонує розрахуватися. У неї трясуться руки , але співробітники магазину відмовляються і викликають наряд поліції.
Засновник, власник і гендиректор мережі продовольчих магазинів "Магніт" Сергій Галицький, бізнесмен з Краснодару, прокоментував цей трагічний випадок так: "Це наші правила, якщо вкрала – все, в дільницю, а те, що їй там стало погано – це, звичайно, жахливо".
Нещодавно було повідомлено, що рітейлер "Магніт" став абсолютним лідером галузі, обійшовши за виручкою конкурента X5 Retail Group (магазини "Перекресток", "Пятерочка", "Карусель"). Що ж це за мережа така – "Магніт", звідки в неї, як кажуть, "ростуть вуха"?
Станом на 31 грудня 2014 року мережа "Магніт" налічувала 8349 магазинів у форматі "магазин біля дому", 306 гіпермаркетів формату "сімейний гіпермаркет" і 1 086 магазинів косметики, розташованих в 2110 населених пунктах Росії. У середині 2012 року "Магніт" увійшов до п'ятірки найбільших за капіталізацією рітейлерів світу. Головна компанія мережі – ЗАТ "Тандер". Штаб-квартира - у місті Краснодарі. Ця мережа дуже закрита – до недавнього часу в "Тандері" діяла заборона на спілкування з пресою. Навіть факт відкриття нових магазинів компанія приховує до останнього моменту – вивіски на них з'являються безпосередньо в перший день роботи. Звідки ж така таємничість і такий швидкий ріст бізнесу?
Росіяни давно вже подейкують, що ця мережа фактично належить Президенту Росії Володимиру Путіну, а "творець" рітейлу Галицький – лише "зіц-председатель". Утім, документальних доказів цього ЗМІ поки що не змогли знайти.
Зате ЗМІ оприлюднили інтерв'ю Галицького журналу Forbes:
- Як ви ставитеся до чергової президентської каденції Володимира Путіна? Чи заважає це Вам займатися бізнесом?
- Скажіть, за 300 років чи був уряд, який краще цього? З економічних мотивів? Я не збираюся хвалити владу. Я просто запитую. Могло б бути краще? Напевно, могло. Чи є незмінюваність не дуже хорошим елементом? Так, є. Чи заважає це зараз індивідуально кожній людині жити? Ні, не заважає. Ви можете голосувати проти, можете виїжджати за кордон, заробляти гроші. Корупція? Згоден. Але назвіть той час, крім комуністичного, яке взагалі краще не згадувати, коли в Росії взагалі не було корупції? Чи є речі, які Путін робить неправильно? Точно є. Але за великим рахунком давайте скажемо так: якщо комуністи прийдуть до влади (а іншої сили я не бачу, тому що у нас ментальність "все забрати і розділити"), буде не просто гірше, буде просто по-іншому. Ви весь час ідеалізуєте того, хто не прийшов. А ви впевнені, що ви його хочете?" – питає Галицький, таким чином вбиваючи у мізки росіян аксіому "все, що не Путін, буде гірше".
Тож не дивно, що саме ця мережа стала єдиною, якої не торкнулася боротьба з санкційними товарами. Місяць тому Арбітражний суд Санкт-Петербурга і Ленінградської області дозволив цій мережі – єдиній! – без обмежень торгувати в Росії продуктами, що потрапили під санкції.
Розбираючи скаргу у справі мережі магазинів "Магніт", яка після введення продуктового ембарго продавала вироблений у Франції сир "Сіртакі", суддя Олена Синіцина постановила, що в указі Президента Росії "Про застосування окремих спеціальних економічних заходів з метою забезпечення безпеки Російської Федерації" говориться лише про заборону імпортувати зарубіжні продукти, але немає заборони їх продавати. Відповідне рішення розміщено на сайті суду.
Нагадаю, що, оскільки такий продукт був включений до списку санкціонних, наглядове відомство звинуватило рітейлера в незаконному продажі, призначивши штраф в 30 000 рублів. ЗАТ "Тандер", якому належить "Магніт", не погодилося з вимогами чиновників і звернулося до арбітражного суду. І суд його підтримав!
"Обмеження в обороті (продажу) молочної продукції, у тому числі сирів, законодавчо не закріплено, тобто склад правопорушення (об'єктивна сторона) відсутня", – констатувала суддя Синіцина. Вона зазначила, що припиняти ввезення товарів, що потрапили під санкції, повинна Федеральна митна служба, а не Росспоживнагляд і не рітейлери. Постанову про застосування до ЗАТ "Тандер" адміністративних санкцій було визнано недійсним.
За словами спеціалістів, ця судова історія - важливий прецедент. "Магніту" вдалося "довести", що він не несе відповідальності за товар, який був контрабандою привезений до Росії, і він мав право його продавати. Був створений дуже потужний стимул всім рітейлерам продавати цей контрабандний товар, вішаючи всіх собак на постачальників. А постачальники будуть в масовому порядку реєструвати нові юридичні особи і всю відповідальність вішати на неіснуючі фірми. А це може призвести до повернення "заборонених" товарів.
Коли мова йде про "кого треба", то російські судді своїми діями та вироками нагадують нам про Юпітера й бика, чи про закон, який "як дишло – куди повернуть – туди й вийшло".
Читайте також: Путин добился своего